Novo istraživanje sugerira da razvoj vještina emocionalne regulacije može učinkovitije smanjiti kroničnu bol od standardnih terapija protiv bolova.
Emocije produbljuju krug boli
Prema Nell Norman-Nott sa Sveučilišta New South Wales u Australiji, kronična bol duboko je povezana s emocijama.
Kronična bol nije samo osjetilno iskustvo, već i izrazito emocionalna, kaže ona. Do 80 % osoba s kroničnom boli također pati od anksioznosti i depresije, što može pojačati njihove fizičke simptome u svojevrsnom “začaranom krugu” emocija i razine boli.
Norman-Nott i njezin tim testirali su terapiju temeljenu na dijalektičkoj bihevioralnoj terapiji (DBT), metodi prilagođenoj iz kognitivno-bihevioralne terapije za osobe koje doživljavaju vrlo intenzivne emocije. Program je bio usmjeren na obazrivost, toleranciju na stres i emocionalnu regulaciju.
Rezultati online terapije
Osamdeset i devet sudionika s kroničnom boli, u prosjeku trajanjem od 16 godina, bilo je raspoređeno, ili u osmotjedni online terapijski program, ili su nastavili s postojećim tretmanima poput lijekova ili fizioterapije.
Nakon devet tjedana, sudionici u DBT grupi poboljšali su rezultate emocionalne regulacije za oko 5 bodova više u odnosu na kontrolnu grupu. Razina boli također je opala, s izraženim razlikama vidljivima do 21. tjedna. Istraživanje vezano za to objavljeno je u časopisu JAMA Network Open.
Digitalni pristup može zatvoriti jaz u dostupnosti zdravstvene skrbi
Odlično je što je ovo provedeno putem interneta. Veliki je problem što postoji vrlo malo terapeuta, a oni su uglavnom u urbanim sredinama, rekao je za New Scientist Benedict Alter sa Sveučilišta u Pittsburghu,koji nije sudjelovao u istraživanju.
Kako terapija točno pomaže u smanjenju boli ipak ostaje nejasno, no Alter smatr da bi se to moglo otkriti u budućim, većim istraživanjima.
Kad biste imali bolju regulaciju emocija, život bi ljudima generalno bio bolji. Bilo bi manje patnje i manje funkcionalne nesposobnosti. Mislim da se intenzitet boli smanjuje kako ostale stvari idu na bolje, zaključuje Alter.