Britanski fizičar predlaže novi ključni dokaz da je čitav svemir zapravo računalna simulacija

Gravitaciju svi shvaćamo kao jednu od primarnih sila u svemiru, no britanski fizičar tvrdi da je upravo ta sila možda najveći dokaz da je čitav svemir zapravo računalna simulacija. Evo zašto.

Branimir Vorša | 29.04.2025. / 16:06

Digitalne informacije, ilustracija
Digitalne informacije, ilustracija (Foto: Getty Images)

Melvin Vopson, fizičar sa Sveučilišta u Portsmouthu, već godinama istražuje mogućnost da je naš svemir računalna simulacija, o čemu smo i ranije pisali. U svojem najnovijem istraživanju tvrdi da bi gravitacija mogla biti jedan od ključnih dokaza za to.

Gravitacija kao funkcija kompresije podataka

U studiji objavljenoj u časopisu AIP Advances, Vopson iznosi tvrdnju da gravitacija nije samo sila, već proces kojim svemir organizira informacije poput računala.

Svemir evoluira na način da se informacijski sadržaj u njemu komprimira, optimizira i organizira – baš kao što to rade računala i računalni kodovi. Stoga, gravitacija izgleda kao još jedan proces kompresije podataka u mogućem simuliranom svemiru, rekao je Vopson za Daily Mail.

Britanski fizičar navodi da se taj princip odnosi na sve razine svemira, od pada predmeta na tlo na Zemlji do uloge gravitacije u oblikovanju galaksija.

Jednostavno rečeno, lakše je izračunati sva svojstva i karakteristike jednog objekta u svemiru nego više njih. Zato se objekti u svemiru privlače, tvrdi Vopson.

Drugim riječima, Vopson smatra da gravitacija nastaje jer svemir "štedi" računalne resurse tako što spaja objekte, čime se smanjuje količina informacija koju je potrebno obraditi.

Informacija kao peti agregatni oblik

Njegova teorija temelji se na ranijem radu u kojem je predložio da informacija nije apstraktan pojam, već fizička komponenta, odnosno "peto agregatno stanje“. Smatra da bitovi, osnovne jedinice digitalne informacije, posjeduju masu i energiju. Također tvrdi da sve elementarne čestice pohranjuju informacije o sebi, slično kao što stanice sadrže DNK.

Vopson je također formulirao novi zakon fizike,takozvani drugi zakon informacijske dinamike, prema kojem se entropija informacija ne povećava, već smanjuje.

Drugi zakon infodinamike zahtijeva minimizaciju informacijskog sadržaja povezanog s bilo kojim događajem ili procesom u svemiru. Takvo ponašanje u potpunosti podsjeća na pravila koja se koriste u programskim jezicima i računalnom kodiranju, pojašnjava.

Podrška teoriji simulacije

Iako je kontroverzna, teorija da živimo u simulaciji ima istaknute pristaše, uključujući Elona Muska. Vopson smatra da gravitacija predstavlja dokaz za računalni svemir.

Moji nalazi u ovoj studiji podudaraju se s mišljenjem da svemir možda funkcionira kao divovsko računalo ili da je naša stvarnost simulirana konstrukcija, zaključuje na kraju Vopson.

Vezane vijesti

Još vijesti