Dobra vijest za sve alergičare, pogotovo one s astmom: Alergije ne pridonose razvoju težeg oblika COVID-19

Istraživanje je pokazalo da alergija ne igra presudnu ulogu u razvoju ozbiljnog oblika bolesti COVID-19, osim ako pacijent nema i COPD.

Branimir Vorša | 17.11.2020. / 11:51 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Novo istraživanje pokazalo je da se izgledi za razvoj težeg oblika bolesti COVID-19 kod pacijenata koji pate od alergija, ne razlikuju od drugih pacijenata. Rezultati te studije predstavljeni su proteklog vikenda na virtualnoj konferenciji ACAAI-ja (American College of Allergy, Asthma and Immunology), a istraživanje je provedeno nad 275 bolničkih pacijenata pozitivnih na COVID-19 koji imaju povijest alergijskih bolesti.

tri vijesti o kojima se priča Pametni telefon, ilustracija Mali, ali značajna promjena Stavljate telefon na stol s ekranom prema gore? Evo zašto biste trebali promijeniti tu naviku Uređaj koji izvlači pitku vodu iz zraka Nije znanstvena fantastika Stvorili pitku vodu iz "ničega": Ovaj genijalan izum mogao bi spasiti mnoge živote Samsung Galaxy S25 serija - 11 Nakon Britanaca, pozvali i Amerikance Iz Samsunga pozvali korisnike na aktivaciju važne opcije na telefonima

Tijekom perioda od dva mjeseca koliko smo proučavali njihove kartone, otkrili smo da se razvoj težeg oblika bolesti nije razlikovao od COVID-19 pacijenata koji ne pate od alergija, istaknuo je dr. Dylan Timberlake, alergolog iz Medicinskog centra Wexner u sklopu državnog sveučilišta Ohio.

Znanstvenici su kao faktore koji obilježavaju pogoršanje bolesti uzeli u obzir primanje na odjel intenzivne njege, vrijeme provedeno u bolnici, potrebu za dodatnim kisikom te potrebu za raspiratorom.

Studija je proučavala izglede progresije bolesti COVID-19 za osobe s astmom, alergijskim rinitisom, ekcemima te alergijama na hranu. Tijekom navedenog perioda promatranja od dva mjeseca, nije primjećen povećan broj pogoršanja COVID-19 kod pacijenata s alergijama u odnosu na pacijenate bez alergija.

Rezultati su pokazali da je intenzivnu skrb trebalo 43 posto pacijenata s alergijama, dok je istu skrb trebalo 45 posto pacijenata bez alergija. Od tih brojki, potrebu za dodatnim kisikom trebalo je 79 posto pacijenata s alergijama odnosno 74 posto pacijenata bez alergija.

U studiji je međutim više pacijenata koji pate od alergija imalo i kroničnu opstruktivnu plućnu bolest (COPD), koja je poznati faktor rizika za razvoj težeg oblika bolesti COVID-19.

Nakon prilagođavanja promatranja s obzirom na prisutnost COPD-a, uočen je trend koji sugerira potrebu za dodatnom zaštitom kod pacijenata s postojećim alergijama, s iznimkom pacijenata koji pate od astme.

Navedena studija iako je predstavljena na spomenutoj konferenciji, još uvijek nije prošla znanstvene recenzije pa su njezini rezultati trenutno neslužbeni.

Izvor: UPI

Vezane vijesti