EU uvodi pravilo jednog sata i prijeti kaznama Facebooku, Twitteru i YouTubeu

Kompanije će imati jedan sat za brisanje sadržaja povezanog s terorizmom, u suprotnom bi ih EU mogao kazniti.

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 22.08.2018. / 14:25 komentari
Zastava EU-a (Foto: AFP) (Foto: Afp)

Teroristi često koriste društvene mreže za komunikaciju i širenje svoje propagande te se brojne kompanije bore s tim problemom i implementirale su zaštitne mjere kako bi uklonile takav sadržaj, no te se mjere do sada nisu pokazale u potpunosti učinkovite. Facebook, Twitter, YouTube i druge mreže i servisi koriste kombinaciju ljudi kao moderatora sadržaja, umjetne inteligencije i strojnog učenja, kao i baze podataka koje dijele s drugim kompanijama – do sada su te kompanije dobrovoljno implementirale ovakve zaštitne mehanizme, no u budućnosti će se morati još više potruditi jer im prijete velike kazne.

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Kineski hipersonični projektili "Kill web" Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

Naime, čelnicima Europske unije ne sviđa se napredak i brzina kojom se briše sadržaj povezan s terorizmom te vjeruju kako kompanije mogu više napraviti u vezi s tim, a ako ne uklone sadržaj dovoljno brzo, bit će kažnjeni. Još prije pola godine Europska komisija objavila je preporuke za povećanje zaštite korisnika od ilegalnog sadržaja koji se objavljuje na internetu, a te su preporuke sadržavale i tzv. pravilo jednog sata. Teroristički sadržaj najopasniji je upravo tijekom prvog sata od njegove objave, pokazala su neka istraživanja te u EK-u smatraju kako bi uklanjanje sadržaja u roku od 60 minuta nakon njegove objave trebalo postati pravilo.

Julian King, povjerenik EU-a za sigurnost, nije zadovoljan brzinom kojom se teroristički sadržaj trenutno briše s interneta te proteklih mjeseci nije primijetio dovoljan napredak. Europska unija "trebala bi poduzeti jače mjere kako bi zaštitila svoje građane", komentirao je King te EU namjerava promijeniti odnos s velikim kompanijama i ovo dobrovoljno pravilo od jednog sata zakonski implementirati kao obvezu za sve kompanije. Ako Facebook, Twitter i druge platforme ne uklone sadržaj u roku od tih 60 minuta, slijedi im kazna, no još je rano govoriti o visini kazne

Prije toga zakon trebaju odobriti Europski parlament i zemlje članice EU-a, i tek ćemo nakon toga vidjeti kako će to pravilo jednog sata i kažnjavanje izgledati u praksi.

Izvor: The Next Web

 

Vezane vijesti