Dijabetes je veliki globalni problem, pa tako svaki 20-ti čovjek na ovom planetu ima problema s ovom bolešću, a izgleda kako je Google napravio prvi korak na tom polju.
Iako za sada ne postoji sofisticirana tehnologija koja mjeri razinu šećera u krvi, Google je odlučio napraviti prvi korak prema novoj tehnologiji. Pametne kontaktne leće sadrže bežičnu antenu i čip, umetnuto između dva sloja leće, a koji ima zadatak svake sekunde mjeriti razinu šećera u krvi kroz suze — jedan od elemenata našeg tijela iz kojeg je moguće izvući ove informacije.
Znamo da dijabetičari imaju prilično puno posla kada je u pitanju mjerenje šećera koje nekad može naglo porasti ili pasti i pritom biti vrlo opasno za čovjeka, a ove varijacije treba konstantno pratiti, što nije baš jednostavan proces. Kako bi pomogli ljudima s ovom bolesti, Googleove pametne leće bi s vremenom mogle imati i malu LED-icu koja bi upozoravala ljude kod rizičnih razina šećera.
Kako ističu na svom blogu, ovo je samo testni primjer i Google traži iskusne partnere na ovom polju, te je već u pregovorima s vlastima oko ovih leća. Također međunarodna federacija za dijabetes istaknula je kako polako gubi bitku s dijabetesom, stoga Google želi pomoći u ovom procesu da ljudi lakše mogu kontrolirati procese u svom tijelu.
Ova leća može dovesti do puno više od samog mjerenja razine šećera u krvi, od prikupljanja gotovo svih informacija kao što su temperatura tijela, upale, i sve to slati liječnicima bežičnim putem, ili barem vama na smarpthone ili smartwatch — što got koristili u narednih nekoliko godina.
Više o projektu možete pročitati na službenim stranicama.