Hoće li se potresi u budućnosti moći prognozirati uz pomoć umjetne inteligencije? "Od toga je puno važnije..."

Nova otkrića u području seizmologije mogla bi omogućiti prognoziranje naknadnih potresa. Nekoliko nedavno objavljenih znanstvenih radova govori upravo o tome. Više donosi reporterka Dnevnika Nove TV Valentina Baus.

DNEVNIK.hr | 08.10.2023. / 21:26 komentari

Galerija

tri vijesti o kojima se priča Orka nudi hranu ljudima Nevjerojatno VIDEO Divlje orke snimljene u zapanjujućoj gesti prema ljudima Laboratorijski uzorak herpesa, ilustracija Čeka se odluka američkog FDA Virus herpesa mogao bi uskoro biti odobren za liječenje teškog oblika raka Kineski ekranoplan Tehnologija Hladnog rata FOTO U javnosti se pojavile prve fotografije kineskog "Čudovišta iz Bohajskog mora"

Pitali smo seizmologe - hoćemo li uz pomoć umjetne inteligencije ikada moći predvidjeti gdje će se točno i kada dogoditi potres?

Kada bismo pitali seizmologe može li se potres uspješno predvidjeti, odgovor bi bio - ne može! Nova istraživanja ne govore da će se potres predvidjeti, ali kažu - moći će se prognozirati.

Točnije, u budućnosti bi se lakše mogli prognozirati naknadni potresi koji nastaju poslije onog glavnog, udarnog potresa.

Vjerojatno svi gledatelji znaju nakon potresa u Hrvatskoj - da se nakon jakog potresa događa niz slabijih potresa i pomoću ovih modela možemo bolje odrediti koliko i koliko jakih tih naknadnih potresa će biti, rekla je seizmologinja dr. Marija Mustač Brčić.

Moglo bi to biti od velike koristi

Seizmolog Marijan Herak pogledao je znanstvene radove koji govore o ovome i koji su povezani s umjetnom inteligencijom.

Ne radi o tome da ćemo znati predvidjeti vrijeme kada će se potres dogoditi. Velik je napredak u tome što su umjesto modeliranja pomoću ethas metode primjenjena modeliranja na temelju dubokog učenja gdje računala prožvaču postojeće kataloge i zaključuju o nekakvim pravilnostima unutar njih. Nezgodno je da mi zapravo ne razumijemo - kako su računala došla do rješenja, istaknuo je seizmolog Herak.

Dodaje, u radovima se pokazalo da su nove metode bolje od starih, ali za samo 4 do 10 posto. S obzirom na razvoj i dosege umjetne inteligencije, pitamo i hoćemo li uz pomoć nje ikada moći predvidjeti gdje će se točno i kada dogoditi potres?

To je još jako daleko, rekao je Herak.

Ja bih to još uvijek uzela s jednim malo većim zrnom soli. Moramo uzeti u obzir da sve i da znamo kada i koliki će se potres dogoditi od toga je puno važnije kako su nam građevine izgrađene da izdrže te potrese, rekla je seizmologinja Marija Mustač Brčić.

Evo što o novim saznanjima kažu građani.

To bi bilo jako korisno, ja mislim da će se to ostvariti ali će to dugo trajati ispitivanja. Sigurno da bi olakšalo i spriječilo, ipak bi ljudi bili spremniji.

U Hrvatskoj ima 20-ak stalnih postaja za mjerenje potresa. U tijeku je postavljanje nove mreže instrumenata po cijeloj Hrvatskoj. 

Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.


Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.

 

 

Vezane vijesti