Najtraženiji pojmovi na Googleu posljednjih mjeseci vezani su uz koronavirus i sve povezano s bolesti COVID-19, pandemijom i karantenom. Posljedice koje je koronakriza ostavila bit će dugoročne - pored velikog broja preminulih osoba, otkaza i smanjenja plaća kao direktnih posljedica koje se odmah osjećaju, stručnjaci upozoravaju i na brojne druge probleme koji bi se mogli javiti naknadno, a koji su indirektno povezani s pandemijom.
Npr. zbog prilagodbe novom normalnom, tj. potpuno drukčijem načinu života (karantena, rad od kuće, briga za školske obveze djece i čuvanje najmlađih dok je u isto vrijeme potrebno raditi itd.), kao i zbog velike brige oko (potencijalnog) gubitka posla i općenite nesigurnosti, mnogi imaju probleme i sa spavanjem. Tako na stranici The Next Web naglašavaju kako je od početka pandemije povećano pretraživanje za pojmovima poput "insomnia" i "i can't sleep" te nikada prije ljudi nisu toliko pretraživali pojmove vezane uz nesanicu i nemogućnost spavanja.
Nesanica sa sobom nosi i brojne druge povezane fizičke pa i mentalne probleme koji mogu uvelike utjecati na ljudske živote. Tako na stranicama Harvarda na probleme sa spavanjem uspoređuju s infekcijom jer ako se ne spriječe na vrijeme, samo će se širiti, odnosno nastaviti. Posljedice nesanice, naglašava profesor medicinske škole Sveučilišta Stanford Donn Posner, mogu se iskazivati na različite načine - od nemogućnosti fokusiranja i općenite razdražljivosti pa do različitog spektra ozbiljnih zdravstvenih problema koji uključuju dijabetes, kardiovaskularne bolesti, hipertenziju itd. Također, za one s povećanom tjelesnom težinom, insomnija otežava mršavljenje, a neka istraživanja čak je povezuju s Alzheimerovom bolesti i drugim oblicima demencije.
Posner naglašava i kako nesanica u trajanju od 2 do 4 tjedna (a karantena i pandemija traju duže), povećava i rizik od depresije, kao i mogućnost oporavka od depresije. Iako je epidemiološka situacija u Hrvatskoj trenutačno iznimno povoljna, trenutačno druge zemlje imaju problema s velikim brojem zaraženih osoba, a nadamo se kako će s ljetom virus SARS-CoV-2 nestati i kako ipak neće doći do drugog, tj. jesenskog vala.
Izvor: The Next Web