Japanci razvijaju novi način kretanja u svemiru - svemirski lift

Koncept svemirskog lifta koji bi se uz pomoć čvrstih kablova uspinjao više tisuća kilometara do svemirske postaje smještene u geostacionarnoj orbiti datira još iz 19. stoljeća. No, sad bi mogao postati stvarnost.

Martina Čizmić | 05.09.2018. / 11:36

Svemirski lift Sveučilišta Shizuoka (Foto: Sveučilište Shizuoka) (Foto: Sveu?ilište Shizuoka)

Skupina japanskih znanstvenika koja radi na konstrukciji svemirskog lifta uskoro će obaviti prvo testiranje u svemiru s minijaturnom verzijom dizala, izvijestili su sa sveučilišta Shizuoka.

Znanstvenici se nadaju da će uz pomoć deset metara dugačkog kabla postavljenog u svemiru između dvaju manjih satelita uspjeti poslati minijaturni lift dimenzija 6x3x3 cm.

Raketom H-2B u svemir bi se trebao prevesti sav potreban materijal. Njezino lansiranje predviđeno je 11. rujna iz baze Tanegashima na jugu arhipelaga.

Riječ je o prvome ovakvom pokušaju u svijetu kojim ćemo nastojati testirati kretanje lifta u svemiru, rekao je glasnogovornik sveučilišta za AFP, dodavši da će se sve odvijati pod nadzorom kamera postavljenih u satelitima.

Koncept svemirskog lifta koji bi se uz pomoć čvrstih kablova uspinjao više tisuća kilometara do svemirske postaje smještene u geostacionarnoj orbiti datira još iz 19. stoljeća. Na tu je zamisao došao sovjetski astronaut Konstantin Tsjolkovski 1895. kada je ugledao Eiffelov toranj u Parizu.

Gotovo sto godina kasnije, Arthur Clark, britanski spisatelj i pronalazač, jedan od najpoznatijih pisaca znanstvene fantastike, koji se ipak čvrsto držao znanosti i njenih realnih dometa i hipoteza, obnovio je zamisao u knjizi "Rajski vodoskoci", objavljenoj 1978.

S predstavljanja mini satelita (Foto: Sveučilište Shizuoka) (Foto: Sveu?ilište Shizuoka)

No zasad taj san zbog tehnoloških prepreka još uvijek postoji samo u teoriji.

Ipak, jedna japanska tvrtka na cijelu priču gleda puno optimističnije. Riječ je o tvrtki Obayashi koja surađuje s timom znanstvenika sa Shizuoke. Njezini radnici rade na izgradnji vlastitog lifta koji bi do 2050. godine u svemir prevozio turiste.

Iz tvrtke su objasnili kako kane postaviti čvrstu karbonsku nanocijev, kabel strukturom dvadeset puta čvršći od čelika. Kabina lifta kretala bi se zahvaljujući divovskoj šipki dugačkoj oko 96,000 km, što je četvrtina udaljenosti između Zemlje i mjeseca.

(Hina)

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti