Jedan program mogao bi izazvati kaos: Sveučilišni profesor upozorava na poplavu varanja na fakultetima i u školama

Studenti će sve više iskorištavati mogućnosti tehnologije i sve će teže biti uhvatiti ih u varanju.

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 28.12.2022. / 10:52 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Više smo puta pisali o novom chatbotu OpenAI-a ChatGPT-ju, načinu na koji odgovara na upite korisnika, kao i strahu ekipe iz Googlea kako bi jednog dana mogao zamijeniti njihovu tražilicu. Profesor filozofije sa Sveučilišta Furman u Greenvilleu Darren Hick upozorio je kako bi ovaj chatbot mogli koristiti i učenici i studenti za varanje na ispitima, pri čemu je kao velik problem naglasio i činjenicu što bi profesori vrlo teško mogli prepoznati i dokazati da je odgovore na ispitima odnosno studentske eseje napisala umjetna inteligencija.

tri vijesti o kojima se priča Orka nudi hranu ljudima Nevjerojatno VIDEO Divlje orke snimljene u zapanjujućoj gesti prema ljudima Laboratorijski uzorak herpesa, ilustracija Čeka se odluka američkog FDA Virus herpesa mogao bi uskoro biti odobren za liječenje teškog oblika raka Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca

Slika nije dostupna U pogon pušten AI chatbot koji bi mogao revolucionarizirati internet, no stručnjake brinu njegove tajne

ChatGPT odgovore na upite stvara na temelju brojnih podataka u svojoj neuronskoj mreži umjesto pretraživanjem interneta, tako da ne postoji već napisan esej ili pasus nekog teksta s kojima bi profesori mogli dokazati da je to tekst koji su učenici odnosno studenti prepisali.

ChatGPT odgovara unutar sekundi s odgovorom za koji se čini da ga je napisao čovjek, točnije, čovjek s dobrim osjećajem za gramatiku i shvaćanjem načina na koji bi eseji trebali biti strukturirani, objasnio je Hick. Također, s ovim chatbotom problema bi mogao imati i softver razvijen za borbu protiv plagijata jer on jednostavno nije dizajniran kako bi se borio s takvim stvarima.

Ovaj profesor već ima iskustva sa studentima koji su iskoristili ChatGPT za varanje - jedna njegova studentica napisala je esej u kojem je temeljito i pouzdano obrađivala temu, ali na načine koji su bili potpuno pogrešni. Problem ovog chatbota je i u tome što je loš u citiranju, što također može biti upozorenje kako tekst nije pisao čovjek, već umjetna inteligencija.

Slika nije dostupna U pogon pušten AI chatbot koji bi mogao revolucionarizirati internet, no stručnjake brinu njegove tajne

Hick u budućnosti očekuje poplavu materijala koje će umjesto studenata producirati umjetna inteligencija te očekuje da se što prije pronađu načini i standardi za borbu s tim. Što se njega tiče, on za studente za koje vjeruje da su iskoristili UI za pisanje eseja priprema i usmeni ispit o istoj tematici.

Izvor: Axios

 

Vezane vijesti