Kako izgleda korištenje privatne 5G mreže u praksi pokazao je Huawei na primjeru svog europskog logističkog centra za opskrbu (ESC) u Mađarskoj. Transportna vozila koja upravljaju bez ljudske intervencije i obrada slika kontrolirana umjetnom inteligencijom proširene stvarnosti pomažu u logistici, proizvodnji i kontroli kvalitete. Kako ističu, ulaganjem se značajno povećala učinkovitost logističkih i proizvodnih procesa, a znatno je porasla i sigurnost rada i podataka.
Europski logistički centar za opskrbu (ESC) krenuo je s radom 2021. godine kao prvi centar u Europi koji ima industrijsku upotrebu privatne 5G mreže u stvarnom okruženju i najveći je takav objekt izvan Kine. Centar opskrbljuje više od 50 zemalja Huawei proizvodima i zapošljava više od 2000 ljudi. Postoji više lokacija u Mađarskoj s privatnom 5G mrežom, a digitalizacija je provedena u objektu Páty blizu Budimpešte.
Centar za opskrbu ima jezgrenu mrežu i lokalni računalni sustav sličan cloud tehnologiji. Prijenos podataka je jako brz zahvaljujući cloud-u i 5G tehnologiji, a vrijeme kašnjenja gotovo da i ne postoji. Četiri viličara u odjelu logistike spojena su na server putem 5G mreže, a snimke s njihovih kamera prenose se do centralnog računala koje im izračunava put kako bi mogli sami upravljati. Korištenjem ovih vozila proces rukovanja je potpuno automatiziran od dolaska do skladištenja, kao i od prikupljanja i transporta dijelova do montažnih mjesta.
Mobilne radne stanice koje osiguravaju kontinuitet proizvodnje također su spojene na 5G mrežu, što znači da zaposlenici ne moraju ručno prenositi materijal u tvornici, već radna stanica obavlja taj zadatak na licu mjesta.
Osim toga, radne stanice opremljene su procesorima vizualne slike potpomognute umjetnom inteligencijom koji pomažu u osiguravanju kvalitete proizvoda. Umjesto ručne provjere, kamera visoke razlučivosti snima gotov proizvod, a uređaj postavljen na stroj filtrira neispravne proizvode ili pakiranje i uspoređuje ih s originalnim prototipom. Na taj način centar osigurava smanjenje razine pogrešaka.
Tehnologija proširene stvarnosti (AR) koristi se, između ostalog, za održavanje, obuku osoblja, operacije visoke osjetljivosti i tehničku pomoć na daljinu. U praksi, kamera na naočalama prenosi sliku inženjeru na udaljenoj lokaciji i osoba s druge strane može pratiti njegove savjete na zaslonu. Osim održavanja, finalni proizvodi se mogu testirati na daljinu te provjeriti rad strojeva.
Huawei je kao vodeća kompanija u ICT industriji fokusiran na razvoj cijele industrije i zato naši kolege iz odjela istraživanja i razvoja konstantno rade na razvoju i poboljšanju najnovijih tehnologija. Vjerujemo da 5G tehnologija može poboljšati i promijeniti poslovanje u svim industrijama, a naš europski centar za opskrbu pokazuje odlične rezultate poslovne upotrebe 5G tehnologije u modelu Industrije 4.0. Danas svjedočimo proizvodnji i logističkim procesima budućnosti, rekao je izvršni direktor Huawei Technologiesa Mađarska Jason Xie.
Dodaje kako je uvođenjem tehnološkog razvoja, učinkovitost pogona koji obrađuje između 50.000 i 60.000 pošiljaka mjesečno porasla za više od 30 posto. Sad kad je investicija završena, taj postotak učinkovitosti će se i dalje povećavati.
Za razliku od komercijalnih 5G mreža koje pružaju uslugu većem broju korisnika, privatne 5G mreže i srodna rješenja Industrije 4.0 obično su ograničene na jednu tvrtku odnosno njen pogon. Od uvođenja nove tehnologije došlo je do značajnog smanjenja vremena skladištenja i proizvodnje, smanjenja rizika od pogrešaka na pojedinim linijama proizvoda za 50 posto te visoke sigurnosti na radu i poboljšanog radnog mjesta. Također, jedno od ključnih poboljšanja je da privatna 5G mreža osigurava izvanredno visoku razinu sigurnosti podataka što utječe na cijelu tvornicu.