Tehnološke tvrtke svake godine prijavljuju stotine, pa čak i tisuće patenata diljem svijeta. Čak i ako neki od tih patenata nikad ne zažive u nekom proizvodu, činjenica da su prijavljeni garantira tim tvrtkama da im nitko ne može (ili barem ne bi trebao moći) ukrasti tu tehnologiju ili tehnološko rješenje.
tri vijesti o kojima se priča


Europski ured za patente (EPO) izvijestio je kako je Huawei prošle godine prijavio čak 2398 patenata, čime je postao prva tvrtka iz Kine s najvećim brojem prijavljenih patenata u Europi. Ujedno je nadmašio kompanije poput Siemensa s 2220 prijava, LG-ja s 2056 prijava, Samsunga s 2016 prijava te Qualcomma s 1854 prijave.
Huawei veliki naglasak stavlja na istraživanje i razvoj, pa je broj prijavljenih patenata prirodan rezultat, izjavio je dr. Song Liuping, Huaweijev potpredsjednik te dodao: Ove brojke vjerojatno će još rasti s obzirom na to da sve više predvodimo u postavljanju novih komunikacijskih standarda, posebno u tehnologijama 5G mreža.
Ukupno je do kraja 2017. godine Huawei prijavio čak 64.091 patent u Kini i 48.758 patenata na ostalim tržištima diljem svijeta. Od toga je odobreno ukupno 74.307 prijava patenata, a 90 posto njih odnosi se na inovacije.
Od ukupno 180.000 Huaweijevih zaposlenika diljem svijeta, oko 80.000, odnosno njih 40 posto, angažirano je u dijelu kompanije za istraživanja i razvoj. Huawei u istraživanje i razvoj ulaže barem 10 posto svojih prihoda, i to kroz istraživačke centre u nekoliko zemalja Europe uključujući Belgiju, Finsku, Njemačku, Švedsku i Ujedinjeno Kraljevstvo. Predviđa se da će u narednim godinama Huawei u istraživanje i razvoj uložiti između 10 do 20 milijardi američkih dolara.
U svim Huaweijevim proizvodima nalazi se mnogo patentirane tehnologije, primjerice Huawei P10 pametni telefon čini nekoliko tisuća patentiranih tehnologija iz područja koja uključuju bežično povezivanje, aplikacije, poluvodiče i tehnologiju zaslona.