Koje su metode odlučivanja u timu

Za rad tima važno je unaprijed definirati koja metoda odlučivanja će se koristiti kod donošenja odluke u timu.

Zimo Zimo Zimo | 27.10.2011. / 09:08

Koje su metode odlučivanja u timu

Za rad tima važno je unaprijed definirati koja metoda odlučivanja će se koristiti kod donošenja odluke u timu.

Odlučivanje će na taj način biti učinkovitije i donesena odluka kvalitetnija. Neke od osnovnih metoda odlučivanja u timovima su: konsenzus, pravilo većine, pravilo manjine, stručnjak, pravilo autoriteta bez rasprave i pravilo autoriteta s raspravom.

Odlučivanje po principu konsenzusa je metoda kod čije primjene svaki član tima ima pravo izreći svoje mišljenje, a odluka tima donosi se nakon što se svi članovi tima slože s prijedlogom. Ako se neki član tima ne slaže, proces odlučivanja se nastavlja.

Pravilo većine je metoda u kojoj svaki član tima glasa za ili protiv prijedloga odluke, glasovi se prebroje i najveći broj glasova određuje koji prijedlog pobjeđuje. Radi se o vrlo jednostavnom načinu odlučivanja, no bitno je da se tim slaže s ovakvim načinom donošenja odluka. Pravilo manjine je metoda koja se temelji na odlučivanju manje skupine ljudi koja čini predstavništvo većeg tima.

Oni prikupljaju informacije vezane uz zadatak i iznose prijedloge za daljnje djelovanje. Metoda koja se naziva “stručnjak” podrazumijeva da u timu postoji pojedinac s velikim znanjem ili stručnošću za područje o kojem se odlučuje te se preporuča saslušati njegove savjete za daljnje korake.

Takva se osoba može i naknadno uključiti u tim. Pravilo autoriteta bez rasprave je metoda koja se koristi kada nema mjesta raspravi. Najčešće se radi o odluci koja dolazi s više razine autoriteta, a tim mora prihvatiti odluku bez rasprave.

Pogrešno je da u ovakvim situacijama vođa tima pokušava zavarati članove tima da mogu utjecati na odluku, jer se time samo narušava povjerenje članova tima. Metoda pravila autoriteta s raspravom je metoda kod koje osoba odgovorna za donošenje odluke, primjerice vođa tima, daje ostalim članovima tima do znanja da će on donijeti odluku sam, međutim želi čuti mišljenje svih članova tima kako bi prikupio informacije i kvalitetne ideje.

Tim se sastaje radi rasprave, svi iznose svoje mišljenje i razgovaraju o zadatku. Nakon toga vođa tima sam donosi odluku

Doc.dr.sc. Nina Begičević Ređep docentica je na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu. Područja njenog interesa su: poslovno odlučivanje i teorija odlučivanja, strateško planiranje, metode za višekriterijsko odlučivanje te e-učenje. Na FOI-u predaje kolegije Poslovno odlučivanje, Teorija odlučivanja i Analiza poslovnih odluka.

Autorica je tridesetak znanstvenih i desetak stručnih radova. Radila je na znanstvenim i stručnim projektima, te sudjelovala u radu više međunarodnih projekata. Za svoj rad višestruko je nagrađivana.

Via Regionalni Tjednik

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti