Kako sačuvati važne podatke milijunima godina? Ljudi su u prošlosti za svojevrsnu pohranu podataka koristili od glinenih pločica do zidova špilja. No, s godinama ti "podaci" propadaju pod utjecajem vremenskih uvjeta.
S dolaskom digitalnog doba vrsta i količina podataka koje želimo pohraniti se promijenila, ali problem je ostao isti - kako pohraniti podatke na sigurno na dulji period?
Upravo je tim inženjera sa Sveučilišta za znanost i tehnologiju u Kini uspio razviti tehnologiju za koju tvrde da bi mogla sigurno čuvati podatke na sobnoj temperaturi milijunima godinama.
Kako navode u svom radu objavljenom u časopisu Nature Photonics, razvili su novi način kodiranja podataka na dijamantu s većom gustoćom od prethodnih metoda. Naime, ranija istraživanja pokazala su kako je moguće kodirati podatke na dijamantu, što omogućuje dugotrajniju pohranu podataka. No, problem je bio što su takve metode pohranjivale podatke malom gustoćom, pa je "kapacitet" dijamanta zapravo bio neiskorišten.
Novom metodom upisivanja podataka, oni se upisuju mnogo gušće, što znači da se "kapacitet" dijamanta bolje može iskoristiti. Iako su istraživači koristili komade dijamanta velike samo nekoliko milimetara, ističu kako bi se u budućnosti podaci mogli bilježiti na "diskove" veličine klasičnih DVD-a.
Njihova nova metoda uključuje korištenje lasera za uklanjanje pojedinačnih atoma ugljika s površine dijamanta, što ostavlja sitnu šupljinu. Osvjetljavanjem te šupljine drugim laserom, dolazi se do odbljeska određene jačine, a to je moguće "čitati" i tako tumačiti podatke.
Tim je svoju tehnologiju testirao na malom dijamantu i otkrio da su pohranili i pročitali podatke s 99-postotnom točnošću.
Iako trenutno takva metoda zbog cijene dijamanata (koristili bi se sintetski dijamanti) i lasera izuzetno visoka, nadaju se da bi se to u budućnosti moglo promijeniti.