Slobodno možemo reći da 2020. baš i nije započela kako smo se nadali. No to ne znači da se stvari ne mogu popraviti u ostatku godine. Čak i ako budemo morali ostati doma sve do ljeta, postoje stvari koje nam mogu uljepšati dane. Ili u ovom slučaju, noći.
Naime, krajem travnja na našem će se nebu moći vidjeti komet Atlas u svoj svojoj raskoši. Prema znanstvenicima, komet Atlas vjerojatno je najblistaviji komet na našem nebu u posljednjih 20 godina. Trenutačno se taj komet, koji je otkriven krajem 2019. godine, može vidjeti kroz dalekozor ili teleskop.
Poseban je jer će mu do kraja travnja, kad će biti najvidljiviji, narasti i raskošan rep. Naime, ugledni planetarni fotograf Damian Peach snimio je komet i primijetio kako ima izrazitu zelenu boju i sve veći i jači rep. To ne znači da je "oživio", već da prašina i plinovi koji nastaju dok komet putuje svemirom postaju sve osvjetljeniji kako se komet približava Suncu.
Captured C/2019 Y4 ATLAS last night from my backyard. ☄️ Hoping it becomes a great comet. How awesome would that be? #Astrophotography #Comet #CometATLAS pic.twitter.com/LfUxk35efk
— NebulaPhotos (@NebulaPhotos) March 29, 2020
Trenutačno komet Atlas prolazi sazvježđe Velikog medvjeda, a znanstvenici ističu kako će se najbolje moći vidjeti u sumrak 30. travnja na zapadnom nebu. Bit će ga jednostavno naći jer bi se trebao smjestiti u blizini najblistavije zvijezde na noćnom nebu - Venere.
Želite li pratiti Atlasov put prema Suncu, a nemate teleskop, možete se poslužiti Twitterom. Naime, ovaj je komet postao toliko popularan među znanstvenicima i entuzijastima da je otvoren poseban profil na Twitteru na kojem se objavljuju zanimljive informacije o kometu i njegovu putovanju.
I am 155,937,251 km away from Earth. You can spot me near the Camelopardalis constellation. My current magnitude is 8.2, so I am NOT VISIBILE to the naked eye yet#comet #cometc2019y4 #cometATLAS #C2019Y4 #FollowTheComet
— Comet ATLAS (@c2019y4) April 1, 2020
Dok ne ojača toliko da ga se može vidjeti golim okom, komet možete vidjeti na ovom videu koji je nastao pred nekoliko dana na robotskom teleskopu Sveučilišta Sveta Marija.
Comet C/2019Y4 imaged over 3 hours using the Saint Mary's University robotic telescope (Ralph).@smubgobs @smuhalifax #CometATLAS #StayHomeAndStargaze @BadAstronomer #Halifax
— John Read (@JohnAaronRead) March 29, 2020
(March 28, 2020) pic.twitter.com/sgmg5IZq7d
Izvor: Forbes