Američke i britanske znanstvenike uznemirio je neobičan slučaj pacijentice koja ima leukemiju i koja je zaražena novim koronavirusom, no dosad nije pokazala niti jedan simptom bolesti COVID-19. Posebno ih je šokiralo što je kao asimptomatski zaražena osoba čak 70 dana bila zarazna, odnosno širila virusne čestice oko sebe.
tri vijesti o kojima se priča


Znanstveni tim taj je slučaj opisao kao najduži slučaj bilo koje osobe zaražene virusom SARS-CoV-2 koja je čitavo vrijeme bila asimptomatska.
Studija kuju su znanstvenici proveli napravljena je u suradnji Sveučilišta Oxford, američkog Nacionalnog instituta za alergije i zarazne bolesti, američkog Sveučilišta Mashall te Sveučilišta Washington u Seattleu.
Dotična pacijentica čitavo vrijeme nije pokazivala baš niti jedan simptom bolesti COVID-19, a širila je virusne čestice oko sebe i 70 dana nakon prvog pozitivnog testa na novi koronavirus.
Postoje slučajevi simptomatskih pacijenata koji su nakon inicijalnog pozitivnog testa na koronavirus zarazni i do 63 dana, no s obzirom na to da je u ovom slučaju riječ o pacijentici bez ijednog simptoma toliko dugo vremena, znanstvenici to smatraju posebno zabrinjavajućom činjenicom.
Riječ je o pacijentici koja inače ima kroničnu limfocitnu leukemiju (CCL), a prvi put je testirana pozitivna 2. ožujka. U bolnicu je primljena s teškim oblikom anemije, a otad je čak još 13 puta pozitivno testirana na koronavirus i niti jednom dosad nije pokazala simptome bolesti COVID-19.
Sve je više dokaza koji ukazuju na to da asimptomatski pacijenti s kompromitiranim imunitetom i koji primaju terapije koje potiskuju imunološke reakcije, šire virus puno duže od prosjeka (koji je oko 20-ak dana nakon inicijalnog pozitivnog testa).
Iako je teško zaključivati na samo jednom pacijentu, naši podaci sugeriraju da dugoročna zaraznost može predstavljati razlog za zabrinutost kod pacijenata s kompromitiranim imunitetom, piše u studiji.
To vrlo vjerojatno ukazuje na to da zarazni virus koji oslobađa pacijent i dalje može uspostaviti produktivnu infekciju pri kontaktu tijekom transmisije, dodaje se u studiji.
Liječnici koji su proučavali slučaj te žene iskoristili su priliku te su proučavali i kako novi koronavirus mutira u čovjekovu tijelu tijekom tako dugog perioda infekcije. Otkrili su da dok su se u nekom trenutku pojavile virusne varijante niti jedna od njih zapravo se nije zadržala.
Autori studije na kraju ipak upozoravaju da je potrebno više sličnih istraživanja za šire zaključke o zaraznosti pacijenata s kompromitiranim imunitetom.
Izvor: RT