SpaceX-ovi sateliti Starlink ovih dana nadlijeću i Hrvatsku te svojim sjajem zbunjuju ljude. Nije baš često da na noćnom nebu možemo promatrati objekte koji su sjajniji od zvijezda.
Upravo se zbog tog blještavila satelita SpaceX našao na meti astronoma i znanstvenika koji su u nekoliko navrata upozoravali da zbog tih satelita ne mogu promatrati zvijezde i planete.
Elon Musk priznao je da su Starlinkovi sateliti možda malo previše uočljivi te najavio njihovo zatamnjivanje, a na virtualnoj konferenciji ovaj je tjedan otkrio još detalja o ublažavanju utjecaja Starlinkovih satelita na promatranje neba.
Solar panel angle during orbit raise / park. We’re fixing it now.
— Elon Musk (@elonmusk) April 22, 2020
Musk je još ranije na Twitteru otkrio kako planiraju ugraditi svojevrsne zaštitne panele koji bi smanjili odbljesak sa satelita.
It’s made of a special dark foam that’s extremely radio transparent, so as not to affect the phased array antennas. Looks a lot like a car sun visor.
— Elon Musk (@elonmusk) April 22, 2020
"VisorSat", kako bi se ta zaštita za satelite zvala, zapravo bi štitila reflektivne antene satelita od Sunca i tako sprječavala da odbljesak bude vidljiv na Zemlji. No ti će dodaci biti ugrađeni na buduće satelite, dok će se utjecaj postojećih pokušati smanjiti promjenama u orijentaciji satelita u orbiti.
Kako je Musk istaknuo na konferenciji, krajnji je cilj učiniti satelite "nevidljivima golom oku unutar tjedan dana, te tako smanjiti njihov utjecaj na astronomiju". Pri tome će se posebno fokusirati na to da sateliti ne ometaju znanstvenike u istraživanju svemira.
Sustavi "VisorSat" bit će testirani prilikom sljedećeg lansiranja satelita Starlink koje se očekuje u svibnju 2020. Ako se pokaže uspješnim, svaki sljedeći Starlinkov satelit bit će opremljen "VisorSatom". Sateliti koji su već u orbiti i dalje će blještati na noćnom nebu. Barem još tri do četiri godine, koliki im je predviđeni životni vijek.
Izvor: TechCrunch