NASA će proučavati lunarno kamenje koje je s Mjeseca prikupila - Kina

Stvari su polako mijenjaju na polju međunarodne svemirske suradnje pa je tako Kina postala glavni izvor uzoraka stijena s Mjesečeve površine, zahvaljujući svojim ambicioznim Chang'e lunarnim misijama.

Branimir Vorša | 25.04.2025. / 13:21

Sonda Chang'e-6 (Foto: Afp)

Kina je napravila značajan korak u internacionalizaciji svog lunarnog programa, omogućivši stranim znanstvenicima, uključujući i onim s američkih sveučilišta, analizu mjesečevih stijena prikupljenih misijom Chang’e-5.

Kina na Mjesecu, ilustracija Kina želi da njezina lunarna baza ima svoj nuklearni reaktor

Među odabranim stranim institucijama koje su dobile pristup uzorcima lunarnih stijena su američko Sveučilište Brown i Državno sveučilište New York u Stony Brooku, oba financirana od strane NASA-e. Uz njih, uzorke će analizirati i institucije iz Francuske, Njemačke, Japana, Ujedinjenog Kraljevstva i Pakistana.

Kineska misija Chang’e-5 iz 2020. godine učinila je Kinu trećom zemljom koja je prikupila materijal s Mjeseca, nakon bivšeg Sovjetskog Saveza i Sjedinjenih Država. Godinu dana kasnije, misija Chang’e-6 vratila je uzorke s udaljene strane Mjeseca, što nikome ranije nije uspjelo.

Pažljiva američka suradnja

Unatoč geopolitičkim napetostima, NASA i Kineska nacionalna svemirska administracija (CNSA) održavaju ograničeni dijalog. U listopadu 2024. godine direktor NASA-e Bill Nelson izjavio je za Reuters da su u tijeku razgovori o posudbi uzoraka s misije Chang’e-5, nakon što je uvjerio američke zakonodavce da ne postoje sigurnosne prijetnje.

Četiri američka sveučilišta podnijela su zahtjev za pristup uzorcima Chang’e-5, rekao je, izražavajući očekivanje da će Kina pristati. Ipak, naglasio je da će NASA morati pribaviti dodatnu certifikaciju FBI-a prije nego što uzorci stignu u SAD.

Širenje utjecaja

Mjesec, ilustracija Znanstvenici naišli na neočekivano otkriće koje bi moglo otkriti kako je zapravo nastao Mjesec

Čini se da su Sjedinjene Države sada prilično zatvorene, iako su prije bile otvorene, dok smo mi prije bili zatvoreni, a sada smo otvoreni; to je zbog rasta sveukupne snage naše države i posljedičnog porasta našeg samopouzdanja, rekao je za Reuters Wu Weiren, glavni dizajner kineskog lunarnog programa.

Dužnosnik CNSA dodao je da buduće misije, Chang’e-7 2026. godine i Chang’e-8, uključuju širu međunarodnu suradnju i znanstvene terete iz do 10 stranih zemalja.

Vezane vijesti

Još vijesti