Kina je napravila značajan korak u internacionalizaciji svog lunarnog programa, omogućivši stranim znanstvenicima, uključujući i onim s američkih sveučilišta, analizu mjesečevih stijena prikupljenih misijom Chang’e-5.
Među odabranim stranim institucijama koje su dobile pristup uzorcima lunarnih stijena su američko Sveučilište Brown i Državno sveučilište New York u Stony Brooku, oba financirana od strane NASA-e. Uz njih, uzorke će analizirati i institucije iz Francuske, Njemačke, Japana, Ujedinjenog Kraljevstva i Pakistana.
Kineska misija Chang’e-5 iz 2020. godine učinila je Kinu trećom zemljom koja je prikupila materijal s Mjeseca, nakon bivšeg Sovjetskog Saveza i Sjedinjenih Država. Godinu dana kasnije, misija Chang’e-6 vratila je uzorke s udaljene strane Mjeseca, što nikome ranije nije uspjelo.
Pažljiva američka suradnja
Unatoč geopolitičkim napetostima, NASA i Kineska nacionalna svemirska administracija (CNSA) održavaju ograničeni dijalog. U listopadu 2024. godine direktor NASA-e Bill Nelson izjavio je za Reuters da su u tijeku razgovori o posudbi uzoraka s misije Chang’e-5, nakon što je uvjerio američke zakonodavce da ne postoje sigurnosne prijetnje.
Četiri američka sveučilišta podnijela su zahtjev za pristup uzorcima Chang’e-5, rekao je, izražavajući očekivanje da će Kina pristati. Ipak, naglasio je da će NASA morati pribaviti dodatnu certifikaciju FBI-a prije nego što uzorci stignu u SAD.
Širenje utjecaja
Čini se da su Sjedinjene Države sada prilično zatvorene, iako su prije bile otvorene, dok smo mi prije bili zatvoreni, a sada smo otvoreni; to je zbog rasta sveukupne snage naše države i posljedičnog porasta našeg samopouzdanja, rekao je za Reuters Wu Weiren, glavni dizajner kineskog lunarnog programa.
Dužnosnik CNSA dodao je da buduće misije, Chang’e-7 2026. godine i Chang’e-8, uključuju širu međunarodnu suradnju i znanstvene terete iz do 10 stranih zemalja.