NASA šalje robota u Jezero na Marsu

Činjenica da je mjesto slijetanja odabrano toliko ranije, omogućit će inženjerima da osmisle što će i kako rover istraživati kad jednom sleti.

Martina Čizmić | 20.11.2018. / 12:58 komentari
Krater Jezero (Foto: NASA/JPL/JHUAPL/MSSS/Brown University) (Foto: NASA/JPL/JHUAPL/MSSS/Brown University)

NASA je odabrala novu lokaciju za svoju sljedeću misiju na Marsu - Jezero. Točnije, radi se o krateru Jezero na Marsu za koji se smatra da je najpovoljni za istraživanje i traganje za životom na tom crvenom planetu.

tri vijesti o kojima se priča Orka nudi hranu ljudima Nevjerojatno VIDEO Divlje orke snimljene u zapanjujućoj gesti prema ljudima Laboratorijski uzorak herpesa, ilustracija Čeka se odluka američkog FDA Virus herpesa mogao bi uskoro biti odobren za liječenje teškog oblika raka Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca

Krater Jezero nudi geološki bogat teren, star čak 3,6 milijardi godina koji bi mogao dati odgovor na važna pitanja o evoluciji planeta i astrobiologiji, istaknuo je Thomas Zurbuchen iz NASA-e te dodao: Uzorci s ovog jedinstvenog područja će promijeniti način na koji razmišljamo o Marsu.

Krater Jezero nalazi se na zapadom rubu Isidis Planitia, velikog kratera nastalog udarom meteora sjeverno od ekvatora na Marsu. U krateru Jezero nalazi se stari sustav jezera koji skriva barem pet različitih vrsta tla, a u kojima se možda skrivaju tragovi života.

Ništa nije tako teško u robotskom istraživanju planeta kao slijetanje na Mars, ističe Zurbuchen. No činjenica da je mjesto slijetanja odabrano toliko ranije, omogućit će inženjerima da osmisle što će i kako rover istraživati kad jednom sleti.

Inače, Misija Mars 2020, koja bi trebala službeno započeti u srpnju 2020. godine, obuhvaća slanje rovera (robotskog vozila) na Mars u potrazi za tragovima života i prostorom na kojem je, eventualno, nekad bilo života.

Rover će tijekom misije prikupljati uzorke tla i kamena, a u planu je da NASA i Europska svemirska agencija u budućnosti nekako "pokupe" te uzorke i vrate ih na Zemlju.

Vezane vijesti