Analiza otkrila koji komunikacijski alat kriminalci najviše vole

Analiza FlashPointa otkrila je zanimljive podatke o načinu komuniciranja u “web podzemlju”.

Tomislav Ćuto
Tomislav Ćuto | 21.04.2017. / 08:11 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

 “Cyber” kriminal je posljednjih godina u strahovitom porastu, zapravo je postao jednak problem kao i kriminal u stvarnom životu, možda čak i veći, iako mnogi misle kako je ovakva vrsta kriminala rezervirana samo za televizijske serije i filmove. On-line kriminalci se služe sofisticiranim metodatam, napadaju i hakiraju, dogovaraju terorističke napade, uostalom sve ozbiljne vlade odavno su svoje urede za borbu protiv “cyber” kriminala podignule na višu razinu, tretirajući ih kao jednu od najvažnijih poluga u borbi protiv kriminala općenito. Baš zato analiza tvrtke FlashPoint, koja je pratila događanja na “Deep & Dark webu” u razdoblju od 2012. do 2016. mogu izazvati čuđenje, prvenstveno zbog alata koji je dugo godina bio prvi izbor za komunikaciju među “cyber” kriminalcima…

tri vijesti o kojima se priča Izraelski F-25 borbeni zrakoplovi Izgubili su ključnu bitku? Iranski osvetnički raketni napadi na Izrael postaju sve skuplji i neodrživiji, evo i zašto Vojnik cilja sačmaricom, ilustracija Najjednostavnije rješenje Ovo oružje je najbolja obrana za ukrajinske vojnike protiv nezaustavljivih ruskih dronova WhatsApp O tome se dugo šuška Meta uvodi novost u WhatsApp koja se sigurno neće svidjeti korisnicima: Više ih ne možete izbjeći

Izvješće je rađeno na temelju analize internet podzemlja među ruskim, španjolskim, francuskim, arapskim, kineskim, perzijskim i američkim kriminalcima, odnosno preciznije rečeno obuhvaćalo je govorno područje iz navedenih zemalja i regija. Kada se govori o komunikacijskim alatima, “cyber” kriminalci su koristili ICQ, Skype, Jabber, PGP, AOL Instant Messenger, Telegram, WeChat, WhatsApp i Kik aplikacije. Vjerovali ili ne, Skype je dominirao na većini ovih “tržišta”, jer su kriminalci s ruskog govornog područja u navedenom razdoblju koristili Skype u čak 62% slučajeva! Slično je bilo i sa kriminalcima sa španjolskog i arapskog govornog područja, ali su od 2016. oni sve češće birali ICQ i WhatsApp. Doista čudni rezultati, pogotovo ako se zna da je Microsoft kupio Skype i ovaj super popularni komunikacijski alat je sada pod njegovim patronatom, stoga će i noviji rezultati sasvim sigurno biti nešto drugačiji…

Vezane vijesti

Još vijesti