Nevidljive posljedice rata koje ćemo tek osjetiti: Rat u Ukrajini ima ogroman utjecaj na klimu

Prvo i najvažnije, to je, naravno, ljudska tragedija, rekao je de Klerk za agenciju dpa. No tu je i ogromna šteta za okoliš, dodao je.

Hina | 07.06.2023. / 13:21 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

  Ruska invazija na Ukrajinu uzrokovala je otprilike istu količinu emisija stakleničkih plinova u prvih dvanaest mjeseci kao zemlja veličine Belgije u istom razdoblju, rekli su klimatolozi.

tri vijesti o kojima se priča Hodanje (Foto: Thinkstock) Bitan je volumen, a ne intezitet Velika norveška studija potvrdila da je Hipokrat bio u pravu: "Ovo je najbolji lijek za čovjeka" Iznenađenje na ekranu, ilustracija Dobro čitajte što piše Oprez! Ugledate li ovo upozorenje na Gmailu, vjerojatno vas pokušavaju hakirati Žena spava u kravetu, ilustracija Za sve koji žive u gradovima Spavajte u mraku, zaštitite srce: Znanstvenici upozoravaju na skrivenu prijetnju

Izračuni nizozemskog klimatologa Lennarda de Klrerka i njegovih kolega predstavljeni su u srijedu u dokumentu na klimatskom skupu Ujedinjenih naroda u Bonnu. On je s međunarodnim timom sustavno računao izravne i neizravne emisije rata.

Tvrde kako je proizvedeno 120 milijuna tona ekvivalenta ugljikovog dioksida. To znači da su drugi staklenički plinovi poput metana konvertirani u vrijednost CO2 kako bi usporedbe bile olakšane.

Slika nije dostupna Nova inicijativa znanstvenika: Diljem svijeta unaprijedit će se praćenje emisija stakleničkih plinova

Prvo i najvažnije, to je, naravno, ljudska tragedija, rekao je de Klerk za agenciju dpa. No tu je i ogromna šteta za okoliš, dodao je.

Izravne borbene operacije uzrokovale su 19 posto emisija. Većina dolazi iz potrošnje goriva ruskih trupa, stoji u izvješću koje navodi da tome pridonose i one ukrajinske.

Oko 15 posto emisija događa se zbog požara koji često izbijaju u blizini prvih linija borbe.

Izračun procjenjuje da će se najveći udio emisija, oko 50 milijuna tona, odnositi na poslijeratnu obranu, kad će se ponovno graditi elektrane, tvornice i zgrade.

Uračunato je i curenje iz uništenog plinovoda Sjeverni tok te čimbenika poput emisija zrakoplova koji putuju dužom rutom diljem Azije otkad su snazi sankcije protiv Rusije.

Vezane vijesti