Ray Dolby, čovjek kojie je „promijenio zvuk“, pogotovo filmski, preminuo je u 80 godini života nakon borbe s Alzheimerovom bolešću i leukemijom...
Odlazak pionira sustava za smanjenje šuma na audio snimkama ostavlja veliku prazninu, jer Ray Dolby definitivno spada u kategoriju genijalnih umova koji su bili daleko ispred svoga vremena. Uostalom, termini Dolby Stereo ili Dolby Sorround postali su sinonim kvalitetnog zvuka, s naglaskom na filmsku produkciju, a za sve je zaslužan upravo Ray Dolby.
Kompaniju Dolby Laboratories osnovao je još 1965 godine, a strahovit uzlet donijela mu je suradnja sa Stanleyjem Kubrickom na kultnim celuloidnim ostvarenjima poput Paklene naranče, Ratova zvijezda i Blislim susretima treće vrste. Sve nakon toga je, zapravo, povijest, jer je Dolby zvuk prerastao u standard za filmove.
Ray Dolby je kroz desetljeća briljantnog rada izumio preko 50 patenata vezanih uz obradu zvuka, a kao rezultat su, između ostalog, stigle nagrade Oscar (1976. i 1989.) odnosno nekoliko Grammyja i Emmyja. Tom Dolby, sin velikana audio zvuka, jednostavno je objasnio: „Moj otac je zapravo imao titulu bionženjera, ali sva dostignuća u tehnologiji stigla su kao produkt njegove ogromne ljubavi prema glazbi i umjetnosti“.