Odlazak Velike Britanije iz EU mogao bi naštetiti tehnološkoj industriji

Nakon što je jučer u Velikoj Britaniji proveden referendum o pitanju hoće li članica ostati ili napustiti Europsku uniju te je odlučeno za izlazak, postavlja se pitanje koje promjene to donosi u administraciji, ali i na polju tehnološke industrije.

Viktor Gabaj
Viktor Gabaj
Viktor Gabaj | 24.06.2016. / 17:36 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Iako su mnoge ankete davale prednost ostanku Britanije u EU na kraju je izglasan izlazak, mada se onaj mlađi sloj Britanaca buni kako veći dio glasačkog tijela čine stariji ljudi koji nemaju pravo odlučivati o sudbini budućih generacija. Kako god, činjenica je da taj sloj poslovnjaka drži britansku tehnološku industriju i svjestan je posljedica koje može izazvati Brexit.

tri vijesti o kojima se priča Vojnik cilja sačmaricom, ilustracija Najjednostavnije rješenje Ovo oružje je najbolja obrana za ukrajinske vojnike protiv nezaustavljivih ruskih dronova Međunarodna svemirska postaja, ISS Predznak većih problema? Što se to događa sa Međunarodnom svemirskom postajom? Iz NASA-e o svemu šute Pogled na pametni sat, ilustracija Wear OS Na pametne satove dolazi značajka koja bi vam mogla spasiti život

Sredinom ožujka u tzv. "europskoj tehnološkoj metropoli", Londonu, provedena je anketa koja je pokazala kako gotovo 90 posto Londonaca protivi izlasku Britanije iz Europske unije. U širem smislu, ekonomisti i analitičari složili su se oko činjenice da će ovaj potez imati ozbiljne i obostrane posljedice, među kojima je i ukidanje privilegija poput jeftinog zračnog prometa, smanjenih troškova zdravstvene skrbi, ali i mogućnost Britanaca da studiraju na sveučilištima unutar granica unije.

James Waterworth, predsjednik europske grupe CCIA (Computer and Communications Industry Association) izjavio je u intervjuu za Recode kako bi ovo sve moglo završiti kobno. Provedba europskih zakona zaduženih za provođenje jedinstvenog digitalnog tržišta u zemljama unije mogla bi postati upitna po Britance, s obzirom na to da je između zemalja EU postignut sporazum o sigurnoj razmjeni podataka. Ako izađe iz unije, isti ugovor za njih neće više vrijediti. S druge pak strane njihove obavještajne službe imaju puno više ovlasti od američkih, no sve dok je Britanija dio EU, europski podaci mogu se dijeliti s kolegama na otoku bez straha od špijunaže nad istima.

Otežano zapošljavanje, razvoj startupova

Nakon provedbe Brexita, vlade će biti prisiljene na sastavljanje novog ugovora o načinu na koji se razmjenjuju podaci pa bi se moglo dogoditi da sudovi ukinu sve sporove oko razmjeni podataka između EU i Britanije. Osim toga, izlazak Britanije bi mogao znatno utjecati na ravnotežu snaga u europskom parlamentu tako da negativno utječe na sudbinu kompanija u IT sektoru. Waterworth tvrdi kako će budući zakoni (koji se odnose na kompanije u tech sektoru) biti puno stroži i manje susretljivi. Na primjer, poslodavcima bi moglo biti teže dovesti najtalentiranije ljude iz EU u londonske urede.

Ako je ovaj referendum bio toliko rizičan i ismijavan od strane brojnih stručnjaka, svi se pitaju, kako se ovo moglo dogoditi? Priča se kako je to zbog anti-imigrantskih dezinformacija koje su se širile putem desničarskih britanskih novina koje su upravo natjerale ovaj stariji sloj da glasaju u korist napuštanja unije, no lako je upirati prstom.

Britanija je prva članica koja se ikad odlučila odvojiti od unije, a kako će se ovaj potez odraziti na klimu u svijetu IT-a – vrijeme će pokazati.

Vezane vijesti

Još vijesti