Opušci cigareta otpuštaju smrtonosne toksine u okoliš: "Puni su otrovnih kemikalija i mikroplastičnih vlakana. To je opasan otpad"

Znanstvenici sa Sveučilišta u Göteborgu u novoj studiji su pokazali da filtri u opušcima od cigareta propuštaju tisuće toksina i plastičnih vlakana koja su otrovna za vodene ličinke te pozivaju na njihovu potpunu zabranu.

Branimir Vorša | 03.05.2023. / 14:21 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Teško da postoji neko javno mjesto na kojem čovjek neće naići na opuške - od pješačke staze, autobusne stanice, parka pa sve do plaže. Ti opušci nisu samo ružni za vidjeti, oni su i stvarno loši za okoliš. Znanstveni tim sa Sveučilištu u Göteborgu pokazao je u studiji da su mikrovlakna i kemikalije koje cure iz filtera u opušcima, otrovni za vodene ličinke.

tri vijesti o kojima se priča Orka nudi hranu ljudima Nevjerojatno VIDEO Divlje orke snimljene u zapanjujućoj gesti prema ljudima Laboratorijski uzorak herpesa, ilustracija Čeka se odluka američkog FDA Virus herpesa mogao bi uskoro biti odobren za liječenje teškog oblika raka Kineski ekranoplan Tehnologija Hladnog rata FOTO U javnosti se pojavile prve fotografije kineskog "Čudovišta iz Bohajskog mora"

Filter opuška je pun tisuća otrovnih kemikalija i mikroplastičnih vlakana, tako da se ne odbacuje bilo kakav komad plastike u okoliš. To je opasan otpad, kaže Bethanie Carney Almroth, profesorica ekotoksikologije na Sveučilištu u Göteborgu.

Testiranja pokazala toksičnost odbačenih filtera

Slika nije dostupna Stručnjaci upozoravaju na rizičnost alternativa duhanskim proizvodima: "Potpuno prestanite ako je ikako moguće"

U studiji koja je objavljena u časopisu Microplastics and Nanoplastics, znanstvenici su testirali učinke toksina koji se nalaze u filteru nakon pušenja, kao i tvari koje su u filtru od samog početka, na ličinke vodenih komaraca. Ispostavilo se da toksini dovode do 20 posto veće stope smrtnosti među ličinkama komaraca.

Prethodna znanstvena istraživanja pokazala su da toksini u filterima također imaju negativne učinke na mnoge druge vodene organizme. Primjerice, ribe mogu uginuti ako su četiri dana izložene koncentracijama koje odgovaraju toksinima koje izlučuju jedva dva opuška u jednoj litri vode.

Filteri za cigarete također su glavni izvor mikroplastike koja se nalazi u našem okolišu, nešto za što znamo da ima veliki negativan utjecaj na biološki život. EU je već klasificirala filtere za cigarete kao opasni otpad, napominje Carney Almroth.

Ključno i ponašanje pušača

Znanstvenici su u studiji također promatrali kako se pušači u Göteborgu ponašaju prilikom gašenja cigareta. Ispostavilo se da mnogi ljudi bacaju opuške na tlo čak i ako su u blizini pepeljare.

Čišćenje košta općine milijune kruna, ali će i dalje biti mnogo opušaka u okolišu. Sada provodimo istraživanje o plastičnom smeću u cijeloj Švedskoj uz pomoć znanstvene zajednice, u onome što zovemo eksperimentom plastike. Na taj način možemo raditi sa školskom djecom i drugima kako bismo dobili bolje brojke o tome gdje i koliko se opušaka s filterima nalazi u okolišu, uz ostale problematične plastične proizvode, pojašnjava Carney Almroth.

Za uporabu filtera nema argumenata

Slika nije dostupna Kontroverzna ideja za smanjenje pretilosti: Biste li konzumirali čokoladicu na kojoj je slika operacije srca ili mrtvog psa?

Ona isto tako smatra da uopće ne postoje dobri argumenti da filteri ostanu sastavni dio cigareta. Zajedno s drugim stručnjacima, Carney Almroth je napisala komentar u časopisu Science of the Total Environment, tvrdeći da opušci nisu samo najčešći otpad na svijetu, već da su također samo marketinški trik koji zapravo malo pomaže u zaštiti pušača.

Zato ih je potrebno u potpunosti ukloniti s tržišta. Nije ispravan pristup usredotočiti se na to da proizvođači duhana plaćaju čišćenje filtera. Problem treba spriječiti na prvom mjestu, a ne ga kasnije čistiti, ističe Carney Almroth.

Izvor: EurekAlert

Vezane vijesti