Prvi hrvatski digitalni novčanik. Ima ga pola milijuna ljudi i na dan se obave stotine tisuća transakcija.
Hrvoje Ćosić, osnivač i direktor Aircasha kaže kako postoje razne potrebe plaćanja i slanja novca i kupovanja raznih usluga, poput parkinga, cestarina, karata za razne događaje...
Dakle – sva plaćanja u Hrvatskoj, ali i u inozemstvu. Rad i trud doveli su ih na popis najbrže rastućih tvrtki Srednje Europe.
Ovo shvaćamo kao nagradu za rad i čast i odgovornost da radimo još bolje, kaže Ćosić reporterki Dnevnika Nove TV Lari Švigir.
Da rade sve bolje, pokazuje i stalni rast zaposlenika. Trenutačno ih je 80. Ured imaju i u Virovitici. I svoj digitalni novčanik ne prestaju razvijati.
Kad prepoznamo potrebu onda vrlo brzo pokušavamo razvojno napravit produkt, kaže Ćosić.
Hrvatska ima još jednog aduta, ali u umjetnoj inteligenciji - to je Robotiq.ai. Analizirati, stvarati izvješća, obavljati tehničke zadatke - mogu njihovi roboti gotovo isto kao i ljudi.
Svaki put kad klikate jedno te isto, on može zamijeniti čovjeka u tom dosadnom i repetitivnom poslu, da se čovjek može bavit pametnim kreativnim stvarima ili jednostavno pit kavu, kaže Darko Jovišić, CEO.
Njihova tehnologija nastala je u Zagrebu. Ekipa Dnevnika Nove TV snimala ih je u veljači, a nije ih samo ona prepoznala. Tada su imali više od milijun eura investicija, a proširili su i svoje prostore.
Povećao se broj klijenata. Imamo prve u Americi, Nizozemskoj, Češkoj, kazao je Jovišić.
Povećali su i broj zaposlenika - sada ih je 30-ak i nekoliko studenata. Dospjeli su u posebnu kategoriju "Zvijezde pozitivnog utjecaja" zajedno s još dvije hrvatske tvrtke.
U tom društvu je i Albert kojeg je Dnevnik Nove TV snimao još kad je kao dijete lemio u karlovačkom podrumu. Sada iza sebe ima sklopljen posao težak 10 milijuna kuna, s najvećim svjetskim trgovačkim lancem.
Naručili su od nas praktički količinu robe koju mi napravimo i prodamo u godini dana. To je 17.000 setova voki tokija koji uče djecu o enkripciji i bežičnoj komunikaciji, opisao je Albert Gajšak iz CircuitMessa.
Proizvodi su im fokusirani na edukaciju djece.
Mi pokušavamo napraviti nešto što će ovako, u vanškolskom okruženju pomoći djeci da uđu u teme crne tehnološke magije poput umjetne inteligencije ili računalnog videa, dodao je.
U timu ih je 25, svake godine sve više. U tri godine povećali su prihode s pet miljuna kuna na gotovo 16. Sve se proizvodi u Hrvatskoj, a prodaje po cijelom svijetu. Albert pojašnjava - želi napraviti ono što će pomoći drugim ljudima, učiniti ih pametnijima, sretnijima, živote učiniti boljima.
U prilog ne stanu svi s ove liste, ali tih 12 tvrtki dokaz su da Hrvatska itekako ima što ponuditi.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.