Ovo su vjerojatno prvi "alati" na Zemlji, ali nisu ih napravili moderni ljudi

Otkriće drevnih alata pokazuje kako se razvoj alata i tehnologije izrade i korištenja, nije dogodio brzo ni naglo, već se postupno razvijao tijekom dugog razdoblja.

Martina Čizmić | 14.01.2025. / 12:30

Primjeri alata Oldowan (Foto: T.W. Plummer, J.S. Oliver, and E. M. Finestone, Homa Peninsula Paleoanthropology Project)

Kenijski poluotok Homa često se naziva "kolijevkom čovječanstva" jer su znanstvenici upravo tamo pronašli tragove o najranijim ljudskim precima. No, čini se da je to područje još važnije.

Istraživači koji su istraživali arheološko nalazište na tom području, pronašli su predmete za koje vjeruju da bi moglo biti "najstarije oruđe ikad" korišteno na Zemlji, a za koje procjenjuju da je staro oko tri milijuna godina.

Najstarija 3D karta otkrivena u špilji u Francuskoj U špilji iz kamenog doba u Francuskoj otkrivena 3D karta stara 20.000 godina

Radi se o nizu kamenih ljuski s oštrim rubovima, za koje znanstvenici misle da su ih koristili rani homini, Paranthropus, koji se smatraju prvom praljudskom vrstom koja je hodala uspravno i nije izravni predak modernih ljudi. Koristili su ih za klanje životinja i njihovu obradu. Paranthropus je skupina ranih ljudskih rođaka koje su karakterizirale velike čeljusti, snažni kutnjaci, mali mozak i malo tijelo.

Istraživači sa Gradskog sveučilišta u New Yorku smatraju da ovi jednostavni alati predstavljaju korak koji je hominima omogućio pristup novim izvorima hrane i potaknuo razvoj vrste. Kamenje, nazvano alatom Oldowan, smatraju "najvažnijom tehnološkom inovacijom u ljudskoj povijesti".

Proučavanje ljudskih ostataka, ilustracija Znanstvenici otkrili novu ljudsku vrstu koja baca drugačije svjetlo na evoluciju

Naime, nedaleko od mjesta pronalaska alata, pronađene su i drvene kosti nilskog konja koje su imale jasne tragove rezanja. Stoga istraživači vjeruju da su alati bili korišteni za klanje i preradu mesa, a to je omogućilo Paranthropusima da poboljšaju prehranu i time, svoje šanse za preživljavanje.

Dodaju kako ovo otkriće pokazuje da izrada alata nije karakteristika ljudskih predaka, već da su ju oni kopirali i iskoristili za dominaciju nad ranim hominima, što je u konačnici dovelo do njihovog izumiranja.

Podsjetimo, znanstvenici su pojavu modernih ljudi (Homo sapiensa) datirali na prije otprilike 300 tisuća godina, dok su prije toga Zemljom šetale druge vrste praljudi.

Slika nije dostupna DNK nenadertalca pronađenog u Francuskoj otkriva obitelj koja bila izolirana više od 50.000 godina

No, otkriće drevnih alata pokazuje kako se razvoj alata i tehnologije izrade i korištenja, nije dogodio brzo ni naglo, već se postupno razvijao tijekom dugog razdoblja.

U svojoj studiji objavljenoj u časopisu Science, istraživači ističu kako alati Odowan pokazuju jedan od najranijih primjera korištenja "tehnologije" za rješavanje problema, ali i pokazuju kako su sposobnost inovacije i prilagodbe oduvijek bili ključni za opstanak i razvoj čovječanstva.

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti