Pandemija smanjila očekivano trajanje života najviše od Drugog svjetskog rata

Pandemija covida-19 smanjila je očekivano trajanje života 2020. godine za najveći iznos od Drugog svjetskog rata, a očekivani životni vijek američkih muškaraca pao je za više od dvije godine, pokazala je studija koju je u ponedjeljak objavilo Sveučilište Oxford.

Hina | 27.09.2021. / 07:58 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Očekivano trajanje života palo je za više od šest mjeseci u usporedbi s 2019. u 22 od 29 zemalja analiziranih u studiji koja je obuhvatila Europu, Sjedinjene Države i Čile. Očekivano trajanje života smanjeno je u 27 od 29 zemalja.

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Kineski hipersonični projektili "Kill web" Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

Sveučilište je istaknulo kako bi većina smanjenja očekivanog životnog vijeka u različitim zemljama mogla biti povezana sa službenim smrtnim slučajevima od covida-19. Dosad je zabilježeno gotovo pet milijuna smrtnih slučajeva uzrokovanih novim koronavirusom, pokazuju Reutersovi podaci.

Činjenica da naši rezultati ističu tako veliki utjecaj koji se može izravno pripisati covidu-19 pokazuje koliko je to bio razarajući šok za mnoge zemlje, rekla je dr. Ridhi Kashyap, jedna od vodećih autora rada objavljenog u Međunarodnom časopisu za epidemiologiju.

U većini zemalja došlo je do većeg pada očekivanog trajanja života kod muškaraca nego kod žena, s najvećim padom u američkih muškaraca čiji je očekivani životni vijek pao za 2,2 godine u odnosu na 2019. godinu.

Sveukupno, muškarcima je "ošišano" više od godine dana života u 15 zemalja, a ženama u 11 zemalja. Time je izbrisan napredak u smanjenju mortaliteta koji je ostvaren u prethodnih 5,6 godina.

U SAD-u porast smrtnosti uglavnom je bio među onima u radnoj dobi i mlađima od 60 godina, dok je u Europi smrtnost među osobama starijim od 60 godina značajnije pridonijela povećanju mortaliteta.

Kashyap je apelirala da više zemalja, uključujući i one s niskim i srednjim dohotkom, podatke o smrtnosti učine dostupnima za daljnja istraživanja.

Hitno pozivamo na objavljivanje i dostupnost više razvrstanih podataka kako bismo bolje razumjeli utjecaje pandemije na globalnoj razini, rekla je.  

Vezane vijesti