Počinje zlatno doba tehnološkog napretka

Neki od najboljih Microsoftovih znanstvenika 2016. godinu vide kao prekretnicu za tehnološku industriju

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 08.12.2015. / 09:47 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Sljedeće godine počinje 'zlatno doba tehnološkog napretka' koji će se naročito rezultirati u razvoju umjetne inteligencije, računala i robota koje će nas, među inim – i nasmijavati. Tako barem tvrde neki od najboljih Microsoftovih znanstvenika koji 2016. godinu vide kao prekretnicu za tehnološku industriju i početak transformacije koju možemo očekivati tijekom sljedećeg desetljeća i koja će utjecati na sve aspekte naših života – od konverzacije među ljudima, zaposlenja do brojnih industrija i znanstvenih otkrića, a nositelj te transformacije bit će upravo umjetna inteligencija. Eric Horvitz smatra kako ćemo, zahvaljujući napretku tehnologije, sljedeće godine 'prirodnije razgovarati s računalima i telefonima' odnosno s virtualnim asistentima koji će postati sve inteligentniji, a napredak umjetne inteligencije dovest će do velikih znanstvenih otkrića, ponajviše u područjima poput energetike, biologije i medicine.

tri vijesti o kojima se priča Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka Rijetki fenomen Astronautkinja na Međunarodnoj svemirskoj postaji uhvatila "crvenog duha" Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo

Napredak umjetne inteligencije bit će tako velik i računala će s vremenom postati toliko 'pametna' da ćemo s njima imati slične etičke i pravne odnose kakve danas imamo s doktorima i pravnicima, smatra Kate Crawford iz Microsoft Researcha. Prema Lili Cheng, već ove godine većina mladih svoje će prve poslove raditi u virtualnom, a ne fizičkom okruženju, zbog čega ćemo početi drugačije razmišljati o načinu na koji radimo i dizajniramo gradove, kvartova i lokalne zajednice, dok će sve više mladih u školi učiti programiranje te će moći 'stvarati iskustva koja svakodnevno koristimo', odnosno učinkovitije će dizajnirati i kontrolirati na koji način računala utječu na naše živote. Jasmin Fisher posebno je naglasila utjecaj tehnologije na zdravlje jer će interdisciplinarne tehnologije produžiti i poboljšati živote pacijenata s kompliciranim bolestima.

Što se ostalih tehnoloških predviđanja za 2016. tiče, treba spomenuti i razmišljanja Microsoftovog znanstvenika Billa Buxtona koji vjeruje kako će, kada je u pitanju interakcija s računalima i digitalnim uređajima, sljedeće godina biti 'godina stylusa', u što je ipak teško povjerovati – iako stylus zaista postaje sve popularniji, pogotovo na velikim tabletima. Sriram Rajamani smatra da će 2016. označiti i početak nove generacije hardvera koji će garantirati potpunu sigurnost čak i u slučajevima u kojima hakeri 'probiju' zaštitu operativnih sustava. Ako se predviđanja Microsoftovih znanstvenika i inženjera pokažu točnima, sljedeća godina zaista bi mogla označiti početak zlatnog doba tehnološkog napretka tijekom kojeg bi računala postajala sve 'pametnija', a jednom u nekoj daljoj budućnosti, čak i inteligentnija od ljudi – što je scenarij kojeg se mnogi pribojavaju.

Izvor: ZDNet

Vezane vijesti