Otežani pokrivači postali su popularni kako temperature padaju, a mnogi tvrde da njihovo korištenje ublažava tjeskobu i potiče bolji san. Riječ je o pokrivačima koji sadrže materijale poput staklenih kuglica ili kuglica za dodatnu težinu.
Dok se neki korisnici kunu u njihove umirujuće učinke, znanstveni dokazi ipak ostaju ograničeni.
Kako otežani pokrivači funkcioniraju
Lagani pritisak deke može umiriti živčani sustav.
Ravnomjerno raspoređena težina na vama govori vašem tijelu, 'Hej, u mirnom ste okruženju', objašnjava dr. Neal Walia, stručnjak za spavanje pri UCLA Health u SAD-u za Associated Press. Taj pritisak također može potaknuti otpuštanje oksitocina, poznatijeg kao hormona ljubavi, povezanog sa smanjenom anksioznošću, dodaje Walia.
Odabir i način korištenja
Stručnjaci preporučuju odabir pokrivača koji ima otprilike 10% vaše tjelesne težine. Na primjer, osoba od 70 kilograma mogla bi se odlučiti za deku od 7 kilograma. Međutim, te deke nisu prikladne za svakoga. Bebe, mala djeca i osobe s apnejom za vrijeme spavanja ili respiratornim problemima trebaju se posavjetovati s liječnikom prije upotrebe.
Mogu li poboljšati san?
Znanstvena istraživanja daju mješovite rezultate. Studija na 120 pacijenata s nesanicom otkrila je da teške deke poboljšavaju san, dok druga studija na 67 djece s autizmom nije pokazala nikakav učinak na san, iako su ih sudionici preferirali u odnosu na standardne deke. Za odrasle s kroničnom boli, teža deka smanjila je nelagodu, ali nije poboljšala kvalitetu sna.
Unatoč neuvjerljivim dokazima, dr. Daniel Barone iz odjela za biomedicinska istraživanja Sveučilišta Cornell u SAD-u, podržava njihovo isprobavanje.
Ako ne boli, a može pomoći, vrijedi pokušati, rekao je. Iako nisu lijek, teške ili otežane dekemogu pružiti udobnost. Jedini, ali bitan minus je - nisu jeftino rješenje.