Posjet klaunova djeci u bolnici može ubrzati vrijeme njihova oporavka

Klaunovi "doktori" pomažu djeci s upalom pluća da se brže oporave smanjujući stres, potičući samostalnost i skraćujući boravak u bolnici kroz razigranu interakciju.

Branimir Vorša | 09.09.2024. / 11:13

Medicinski klaunovi se igraju s djevojčicom koja se oporavlja u bolnici, ilustracija
Medicinski klaunovi se igraju s djevojčicom koja se oporavlja u bolnici, ilustracija (Foto: Getty Images)

Djeca i tinejdžeri s upalom pluća brže se oporavljaju u bolnicama kada ih posjećuju medicinski klaunovi odnosno "klaunovi doktori", pokazalo je novo istraživanje. Poznato je da medicinski klaunovi smanjuju stres i tjeskobu u bolničkim okruženjima, no nedavno je ispitan njihov specifičan učinak na oporavak od upale pluća.

Karin Yaacoby-Bianu i njezin tim u izraelskom medicinskom centru Carmel u Haifi, proučavali su 51 dijete u dobi od 2 do 18 godina koje je bilo hospitalizirano s upalom pluća. Nasumično su njih 26 dodijelili da primaju 15-minutne posjete klaunova dva puta dnevno, dok je ostalih 25 dobilo standardnu ​​njegu bez klaunova.

Slika nije dostupna Smijte se! Kroz smijeh se opuštamo, povezujemo, ali i poboljšavamo svoje zdravlje

Boravak u bolnici skraćen za čitav dan

U početku su dobivali tekućine i hranjive tvari kroz cijevi, objašnjava Yaacoby-Bianu. Klaunovi su pjesmom, muzikom i motivacijom djece poticali samostalnost na samostalno jelo i piće.

Rezultati su pokazali da su djeca koju su posjećivali klaunovi u prosjeku ostajala u bolnici 44 sata, dok su djeca bez posjeta ostajala 70 sati. Ti su podaci objavljeni na kongresu Europskog respiratornog društva u Beču.

Liječnici su odredili otpust na temelju poboljšanja disanja, otkucaja srca i sposobnosti samostalnog konzumiranja hrane. Igra također može poboljšati osjećaj dobrobiti mladih ljudi, raspoloženje, njihovu razinu energije i osjećaj samopouzdanja i sposobnosti u njihovim tijelima, ističe Kelsey Graber sa Sveučilišta u Cambridgeu.

Slika nije dostupna Osmijeh umjesto propusnice: Tehnologijom prepoznavanja lica osiguravaju da samo sretni zaposlenici dolaze na posao

Graber također predlaže da se izraelsko istraživanje proširi, kako bi se uključilo više djece s različitim stanjima. Yaacoby-Bianu vjeruje da su klaunovi, pomažući u igri, vjerojatno pomogli u smanjenju krvnog tlaka, što je dovelo do bržeg oporavka kod djece.

Izvor: New Scientist

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti