Egzoplanet K2-315b nalazi se u orbiti oko patuljaste zvijezde i udaljen je 186 svjetlosnih godina od Zemlje, objavljeno je u novoj studiji. No dok je njegovo otkriće samo još jedno u nizu otkrivenih egzoplaneta, ovaj je poseban po tome što napravi punu orbitu oko svoje zvijezde za 3,14 zemaljskih dana.
tri vijesti o kojima se priča


Navedeni broj uobičajeno je korištena približna procjena naširoko poznate matematičke konstante "pi". Pi predstavlja omjer između opsega i promjera kruga. Pi je zapravo iracionalan matematički broj, što znači da se njegove decimale nižu u beskonačnost.
K2-315b je uočen proučavanjem podataka prikupljenih još 2017. godine, tijekom produžene NASA-ine K2 misije svemirskog teleskopa Kepler. Podatke je potvrdila i mreža zemaljskih opservatorija SPECULOUS ove godine.
Planet se kreće precizno poput sata, kaže voditelj studije Prajwal Niraula, student na postdiplomskom studiju na MIT-ju.
Koautor studije i profesor na MIT-ju Julien de Wit pak kaže da nam svima u životu treba malo zabave ovih dana, a to se odrazilo u naslovu studije, koja je objavljena u znanstvenom časopisu Astronomical Journal i u koje je egzoplanet nazvan "Pi Zemljom".
Kao što mu i ime sugerira, K2-315b je 315. egzoplanet pronađen korištenjem podataka prikupljenih u spomenutoj K2 misiji NASA-ina teleskopa Kepler.
Niraula i njegovi kolege procjenjuju da je taj egzoplanet na 95 posto veličine Zemlje, no njegova masa zasad nije poznata. Isto tako, s obzirom na to da se nalazi vrlo blizu svoje matične zvijezde, njegova je površina prevruća za život kakav poznajemo.
No u objavi vijesti o novoj studiji na stranicama MIT-ja piše kako je temperatura od 177 Celzijevih stupnjeva na površini zapravo idealna za pečenje pite (pie, na engleskom), što je očita igra riječi s matematičkom konstantnom pi.
Izvor: Space.com