Prvi čovjek velikog tajvanskog proizvođača čipova poručio: Ako dođe do rata, svi će biti gubitnici

Nakon posjete Pelosi Tajvanu, na dalekom istoku ponovno je počelo zveckanje oružjem. Nadamo se kako će sve ostati samo na prijetnjama, ne i na pravim akcijama.

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 03.08.2022. / 08:06 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Dok je protekle dvije godine obilježila pandemija koronavirusa i sve što je povezano s njom (zaključavanja, maske, karantene itd.), ovo je, nažalost, godina rata (nadamo se ne i ratova). Iako se o tome puno govorilo, Putinov napad na Ukrajinu mnoge je šokirao, a u posljednje vrijeme sve je napetije između Kine i SAD-a.

tri vijesti o kojima se priča Međunarodna svemirska postaja, ISS Predznak većih problema? Što se to događa sa Međunarodnom svemirskom postajom? Iz NASA-e o svemu šute Svemir Zavirite sami u dubinu svemira Napravljena najveća karta svemira: Prikazuje više od 800 tisuća galaksija i seže unatrag 13,5 milijardi godina Oprez pri surfanju, ilustracija Upozorenje stručnjaka Opasnost od odjave pretplate: Evo na što trebate paziti ako želite kliknuti unsubscribe u mailu

Slika nije dostupna Zbog poskupljenja čipova analitičari očekuju nova povećanje cijena proizvoda

Kinezi su komentirali kako je posjet Nancy Pelosi Tajvanu velika provokacija te su najavili vojne vježbe oko otoka i sve što se možemo nadati je da ne ta kriza neće kulminirati novim vojnim sukobom.

O tome je nedavno u jednom intervjuu govorio i Mark Liu, predsjednik kompanije TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing). Riječ je o velikom proizvođaču čipova na svijetu koja proizvodi procesore za kompanije poput Applea i Qualcomma.

Tijekom intervjua za CNN, jedna od tema koje su se dotakli bio je i potencijalni rat, odnosno napad Kine na Tajvan u koji bi se mogao uključiti i SAD. Ako dođe do rata, rekao je Liu, neće biti pobjednika i svi će izgubiti te u tom slučaju, čipovi više neće biti najvažnija stvar o kojoj bi trebali razmišljati.

Što se njihovih tvornica tiče, Liu kaže da ih nitko ne može zauzeti silom te da u slučaju rata one više ne bi bile operabilne, zato što je riječ o sofisticiranim proizvodnim pogonima koji ovise o povezanosti u stvarnom vremenu s vanjskim svijetom, s Europom, Japanom i SAD-om, od materijala do kemikalija i rezervnih dijelova do softvera i dijagnoza.

Slika nije dostupna Odgovor na globalnu nestašicu čipova: TSMC i Sony planiraju izgraditi tvornicu čipova u Japanu

U tom slučaju, dakle, stala bi proizvodnja i velike tehnološke kompanije više ne bi mogle dobivati čipove koji su im nužni za proizvodnju uređaja poput telefona, tableta, računala itd.

U intervju predsjednik TSMC-a usporedio je potencijalni vojni sukob u Tajvanu s rusko-ukrajinskim ratom. Rekao je da, iako je riječ o totalno drukčijim konfliktima, ekonomski učinak na druge zemlje bio bi sličan, zbog čega je potaknuo političke lidere da pokušaju izbjeći rat.

Izvor: CNN
 

Vezane vijesti

Još vijesti