U revolucionarnom otkriću, znanstvenici su po prvi put pronašli jantar na zapadu Antarktika, otkrivajući time dokaz o drevnoj, močvarnoj prašumi u toj regiji od prije 83 do 92 milijuna godina. Taj jantar, zajedno s ranije otkrivenim fosilima korijenja, peludi i spora, nudi uvjerljiv dokaz o šumi iz razdoblja krede u kojoj dominira crnogorično drveće, slično današnjim šumama na Novom Zelandu i Patagoniji.
Otkriće jantara na Antarktici dovodi u pitanje smrznutu, ledenu sliku kontinenta.
Bilo je vrlo uzbudljivo shvatiti da je u nekom trenutku u svojoj povijesti svih sedam kontinenata imalo klimatske uvjete koji su omogućavali preživljavanje stabala koja proizvode smolu, kaže Johann Klages, pomorski geolog s Instituta Alfred Wegener.
Jantar sugerira da je, unatoč mjesecima potpunog mraka tijekom zime, drveće uspjelo preživjeti, vjerojatno ulazeći u stanje mirovanja.
Prije toga, jantar iz razdoblja krede nalazio se samo na mjestima poput bazena Otway u Australiji i formacije Tupuangi na Novom Zelandu. Sada znanstvenici imaju dokaze da su stabla koja proizvode smolu nekada uspijevala u blizini Južnog pola, što nudi izravnu vezu sa Zemljinom prošlošću.
Studija, koja je objavljena u časopisu Antarctic Research, bila je nastavak ranijih istraživanja. Godine 2017. znanstvenici su bušili morsko dno u blizini zapadne Antarktike, otkrivši dobro očuvane dokaze o drevnim staništima. Godine 2020. otkrili su fosilizirano korijenje i dokaze o peludi i sporama, a sada su pronašli sićušne komadiće jantara, veličine oko 0,5 do 1,0 milimetara, ugrađene u 3-metarski sloj blata. Ti komadi jantara pokazuju karakteristične nazubljene prijelome, što ukazuje na protok smole, koji se događa kada drveće proizvodi sok za zatvaranje rana od požara ili insekata.
Visoka razina vode koja je nekoć poplavila to područje vjerojatno je sačuvala jantar, štiteći ga od UV zračenja i oksidacije. Ovo novo otkriće pruža neprocjenjiv uvid u drevni okoliš Antarktika.
Sada nam je cilj naučiti više o tom šumskom ekosustavu, rekao je Klages.
Izvor: Science Alert