Mjesec će uskoro ugostiti jedinstveni dodatak - zastavu koja se "vijori" u svemiru. Kineska nadolazeća lunarna misija, Chang’e 7, ima za cilj sletjeti blizu kratera Shackleton 2026. godine, donoseći sa sobom novu zastavu dizajniranu za simulaciju kretanja na površini bez zraka.
Prijedlog kineskih osnovnoškolaca
Taj inovativni koncept, koji su predložili učenici osnovne škole iz Changsha, provincije Hunan, najavio je kineski Laboratorij za istraživanje dubokog svemira (DSEL) preko China Media Groupe. Zastava će sadržavati žice u zatvorenoj petlji i elektromagnetske struje kako bi se stvorilo njezino vijoreće kretanje.
Ta inicijativa ima za cilj poboljšati razumijevanje mladih studenata o kineskom svemirskom programu i potaknuti njihov interes za istraživanje svemira u budućnosti, rekao je Zhang Tianzhu iz DSEL-a u nedavnom priopćenju za javnost.
Znanstveni ciljevi misije Chang’e 7
Misija će se usredotočiti na znanstveno istraživanje, ciljajući na trajno zasjenjeni krater Shackleton na Mjesečevu južnom polu. To je područje od velikog interesa zbog pretpostavljenih rezervi vodenog leda. Chang’e 7 nosit će instrumente iz šest zemalja, uključujući rover i lunarni opservatorij kojim upravlja Međunarodno udruženje lunarnih opservatorija (ILOA) sa sjedištem na Havajima.
Svemirska utrka i lunarne zastave
Iako su znanstveni ciljevi misije značajni, zastava je fascinantan pokušaj Kineza u širenju medijske pozornosti. Povijesno gledano, zastave u svemiru bile su simboli postignuća. Američke zastave iz doba Apolla postavljene na Mjesec vjerojatno su izblijedjele pod ultraljubičastim zračenjem, iako neke i dalje čvrsto stoje zabijene u lunarnom tlu, što je potvrdio i NASA-in Lunar Reconnaissance Orbiter.
Prvi simbol na Mjesecu bila je zastavica Sovjetskog Saveza Luna 2 1959. godine. Kineska nadolazeća vijoreća zastava mogla bi čak postati i internetski meme.
Kineski svemirski program nastavlja brzo napredovati. Tijekom 2025. i 2026. godine kineska svemirska agencija planira lansirati misiju Tianwen-2 na asteroid te svemirski teleskop Xuntian. Taj razvoj događaja naglašava rastuću ulogu Kine u oblikovanju budućnosti čovječanstva u svemiru.
Izvor: Universe Today