Sigurnosne službe poslale upozorenje Googleu i Meti zbog sumnjivog ponašanja kineskih brodova

Amerikanci tvrde da kineski brodovi namjerno gase telekomunikacijske uređaje kako bi namjerno prikrili lokaciju.

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 21.05.2024. / 12:45 komentari
Brod za postavljanje kabela (Foto: Getty Images)

Internetski promet između kontinenata ovisi o velikom broju podvodnih kabela koji su, među inim, i u djelomičnom vlasništvu velikih tehnoloških kompanija. Takvi prekooceanski kablovi postavljaju se na velikim dubinama, njihovo postavljanje traje mjesecima i stoji jako puno novaca, dok se za njihovo održavanje koriste specijalizirane tvrtke. Neke od tih kompanija imaju sjedište u Kini, što bi, prema posljednjim medijskim izvještajima, moglo biti prilično problematično.

tri vijesti o kojima se priča Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca Kuglasta munja snimljena u Kanadi Zapanjili stručnjake VIDEO Bračni par s trijema kuće snimio iznimno rijedak i posve misteriozan vremenski fenomen Žena vježba s utegom u teretani Novo otkriće znanstvenika Vježbom do štita protiv raka? Moć vježbanja možda ne leži u mišićima, nego u...

Brzina interneta, ilustracija Istraživači osmislili kako poslati podatke običnim optičkim kabelom nekoliko milijuna puta brže  

Naime, američke sigurnosne službe upozorile su više kompanija, među kojima su i Google i Metu, da bi kineski brodovi specijalizirani za održavanje i popravljanje tih brodova mogli “petljati” oko tih kabela, čime mogu ugroziti ne samo komercijalne, već i vojne podatke. Naglasak je posebno stavljen na kabele u Pacifičkom oceanu koji povezuju SAD-a i Aziju te na kinesku kompaniju SB Submarine Systems (SBSS) koja je dio državne tvrtke China Telecom, a čiji je jedan od glavnih direktora član partije.

Kako bi se osigurala sigurnost tih podvodnih kabela, dogovoreno je da se brodovi uključeni u njihovo održavanje i popravke prate putem satelita zahvaljujući kojima će uvijek biti poznata njihova lokacija. No prema izvještaju američkih medija koji su bazirani na neimenovanim izvorima upoznatim sa situacijom, brodovi SBSS-a često isključuju transpondere i time prikrivaju svoju lokaciju. Zbog takvog ponašanja kineskih brodova, odnosno gašenje i paljenje uređaja za praćenje lokacije, sigurnosne službe su na potencijalnu opasnost upozorile i Bidenovu administraciju.

Postoji više razloga za zabrinutost, ako se kineski brodovi u tajnosti motaju oko prekooceanskih podvodnih kablova. Američki dužnosnici tako spominju mogućnost krađe intelektualnog vlasništva, praćenje podataka te identificiranje vojnih komunikacijskih veza. Mediji posebno naglašavaju trenutačnu geopolitičku situaciju u kojoj se svijet nalazi, prvenstveno sve veće napetosti između Kine i SAD-a.

  Googleov novi kampus Kakva blamaža: U novom kampusu Google je mislio na sve, samo ne na ono najvažnije

No treba naglasiti i još jednu stvar. A to je da postoji mogućnost da su brodovi nestali s radara ne zbog namjernog gašenja telekomunikacijske opreme, već zbog slabog satelitskog signala, što ne bi bilo nemoguće. Dok iz SBSS-a (još) nisu komentirali ove medijske natpise, reagirali su iz kineske ambasade u SAD-u. Njihovi dužnosnici, naravno, kažu kako kineske tvrtke posluju u skladu sa zakonom te se protive stvaranju negativnog publiciteta i širenju negativnih informacija o njima.

Izvor: NY Post 

Vezane vijesti