Srce obilježava 20 godina Croatian Internet eXchangea

Inicijalno zamišljen kao mjesto spajanja hrvatskih internetskih mreža, CIX je ubrzo postao i ''meta'' inozemnih pružatelja internetskih usluga.

Martina Čizmić | 23.01.2020. / 10:19 komentari
Srce (Foto: Srce)

Sveučilišni računski centar tijekom 2020. obilježava 20 godina Croatian Internet eXchanga (CIX), nacionalnog središta za razmjenu internetskog prometa.

tri vijesti o kojima se priča Boeing 787 Dreamliner Vrhunski zrakoplov za duga putovanja Što znamo o Boeing 787-8 Dreamlineru, koji se srušio na putu za London? Nadzor, ilustracija Budite na oprezu "Gledamo vas": Žena ostala u šoku kada je pronašla čudan uređaj u dvorištu, a odmah je reagirala i policija Južni pol Sunca Terra incognita Solar Orbiter snimio ono što nitko dosad nije vidio i otkrio pravi kaos na Suncu

CIX je usluga Srca koja predstavlja model efikasnije razmjene internetskih paketa među korisnicima, ali i između korisnika i pružatelja raznih internetskih servisa, čime se omogućava racionalnija uporaba prijenosnih kapaciteta, povećava sigurnost internetskog prometa i povećava ukupna kvaliteta interneta u Hrvatskoj. Korištenjem CIX-a smanjuju se troškovi davateljima internetskih usluga i krajnjim korisnicima.

Croatian Internet eXchange uspostavljen je Memorandumom potpisanim 8. rujna 2000. godine kao nacionalno središte za međusobnu razmjenu internetskog prometa. Potpisnici memoranduma o osnivanju CIX-a bili su: AT&T Global Network Services Hrvatska, Hrvatska akademska i istraživačka mreža CARNet, Hrvatska radio televizija, Hrvatske telekomunikacije, ISKON Internet i VIP-NET.

Prve „operativne“ članice CIX-a bile su CARNet i ISKON. Oni su ostvarili i prvi peering kroz CIX. Srce, inicijator uspostave i koordinator CIX-a od njegovog nastanka, osigurava tehničke uvjete za međusobno povezivanje i neprekidni rad tijekom cijele godine. U radu CIX-a djeluje Forum CIX-a kao savjetodavno tijelo koje čine imenovani predstavnici članica CIX-a.

Od 2008. godine CIX je punopravni član udruženja europskih središta za razmjenu internetskog prometa (European Internet Exchange Association, EuroIX), čiji je cilj promoviranje kulture otvorene razmjene ideja i iskustava među članicama.
Od uspostave do danas kroz CIX je preneseno preko 570 PB podataka (1PB = 1015 bajtova).

Inicijalno zamišljen kao mjesto spajanja hrvatskih internetskih mreža, CIX je ubrzo postao i ''meta'' inozemnih pružatelja internetskih usluga pa tako Verisign postaje prvom inozemnom članicom 2008. Google (2011. do 2019.) godine, Microsoft Hrvatska d.o.o. (2015. -), Cloudflare (2017. -) preko CIX-a pružaju brzi pristup svojim uslugama i sadržajima za sve hrvatske korisnike Interneta. Odabir CIX-a za povećanje dostupnosti tako važnih infrastruktura dodatno je naglasio ulogu CIX-a u razvoju Interneta u Hrvatskoj.

Važnost CIX-a je prepoznata i u okviru Nacionalne strategije kibernetičke sigurnosti i sukladno tome je izrađena i objavljena Preporuka za korištenje nacionalnog čvora za međusobnu razmjenu internetskog prometa, s posebnim osvrtom na prednosti njegova korištenje s aspekta sigurnosti razmjene internetskog prometa.
Krajem 2019. CIX je imao 32 aktivne članice, a od 2016. godine prisutan je na dvije lokacije u Zagrebu.

Povodom ove obljetnice, Srce je donijelo odluku kojom će sve nove članice u 2020. godini biti oslobođene plaćanja priključne pristojbe.

Vezane vijesti

Još vijesti