Je li etično da roditelji održavaju mit o Djedu Božićnjaku? Stručnjaci imaju podijeljena mišljenja o tom pitanju, što je pokrenulo staru raspravu, ali s novim perspektivama.
Slučaj u korist Djeda Božićnjaka: Potreba djetinjstva
Dr. Tom Whyman, predavač filozofije na britanskom Sveučilištu u Liverpoolu, zagovara vjerovanje u Djeda Božićnjaka kao vitalnog dijela čarolije djetinjstva. Pišući za The Conversation, on navodi da bez toga ne bi bilo rituala pisanja Djedu Božićnjaku i nestrpljivog čekanja da se vidi je li bio na božićno jutro.
Bez mita o Djedu Božićnjaku, što bi Božić uopće bio za prosječno dijete? Kad se sjetite svojih prvih iskustava Božića, mislite li da bi se ona poboljšala da su vaši roditelji bili iskreni u vezi s Djedom Božićnjakom? propitkuje Whyman.
On nadalje tvrdi da dašak fantazije pruža radost i potiče zdrav skepticizam. Proizvoljan datum kada im je konačno dopušteno da se igraju s darovima koje su njihovi roditelji možda kupili mjesecima unaprijed – koja bi bila svrha? pita se Whyman te naglašava obogaćujuću ulogu pripovijetke o Djedu Božićnjaku.
Pitanje povjerenja djeteta
Nasuprot tome, dr. Joseph Millum, viši predavač filozofije na britanskom Sveučilištu St. Andrews, tvrdi da održavanje mita o Djedu Božićnjaku narušava povjerenje kod djece. U zdravim odnosima roditelj-dijete djeca vjeruju svojim roditeljima. Zato tako apsurdna laž kao što je Djed Božićnjak može izdržati tako dugo, čak i kod inače skeptične djece, piše Millum u članku za The Conversation.
Millum kritizira korištenje Djeda Božićnjaka za manipuliranje ponašanjem djece. Obmana je pogrešna jer narušava povjerenje. Sprječava ih na odluke iz pravih razloga. To uključuje govorenje djetetu da neće dobiti božićne darove ako nisu dobri, kaže Millum.
Jared Piazza, predavač moralne psihologije na britanskom Sveučilištu Lancaster, ipak uvjerava roditelje da vjerovanje u Djeda Božićnjaka ima minimalne psihološke posljedice. Djeca neprestano preispituju ono što ljudi oko njih vjeruju i aktivno procjenjuju ujednačenost takvih uvjerenja kako bi došli do zaključaka, objašnjava on.
Moderni utjecaji mita o Djedu Božićnjaku
Podrijetlo Djeda Božićnjaka seže do svetog Nikole iz Mire, biskupa koji je živio u 4. stoljeću. Danas je njegov kulturni značaj i dalje prisutan, potkrijepljen tradicijama poput one američkog NORAD-a, koji "prati njegove saonice" i studijama koje ispituju "njegov ugljični otisak". Istraživanje otkriva da većina djece prestane vjerovati u Djeda Božićnjaka do osme godine života, ali planiraju nastaviti tradiciju s vlastitom djecom.
Nedavne kontroverze, kao što je bilo Googleovo otvoreno poricanje postojanja Djeda Božićnjaka, istaknule su osjetljivu ravnotežu u rješavanju pitanja znatiželje djece. Prilagodbe u odgovorima tražilica, međutim, sada imaju svečaniji ton te odražavaju trajnu raspravu o istini i mitovima u božićnoj sezoni.
Izvor: Daily Mail