Sve je više dokaza da je zagađenje zraka povezano s ovim kožnim poremećajem

Novo istraživanje povezuje sićušne čestice onečišćenja zraka s povećanim razvojem ekcema, pozivajući na strože propise i mjere zaštite za one koji žive u područjima s visokim zagađenjem zraka.

Branimir Vorša | 14.11.2024. / 12:38

Žena maže ekcem kremom
Žena maže ekcem kremom (Foto: Getty Images)

Nova studija povezuje onečišćenje zraka s rizikom od ekcema (kontaktnog alergijskog dermatitisa), usredotočujući se posebno na čestice iz vozila i elektrana poznate kao PM2,5. Ti zagađivači, veličine 2,5 mikrometra ili manje, mogu pretjerano aktivirati imunološki sustav, izazivajući upalu koja uzrokuje suhoću i svrbež kože.

Kako bi procijenili tu vezu, Jeffrey Cohen s Medicinskog fakulteta Yale i njegov tim analizirali su zdravstvene podatke više od 280.000 pojedinaca, uglavnom u 50-im godinama života, koji su sudjelovali u američkom Istraživačkom programu Svi mi, projektu koji daje prednost različitim, često slabo zastupljenim skupinama diljem SAD-a.

Koristeći podatke o onečišćenju PM2.5 iz 2015. godine, koje je prikupio Centar za rješenja za zrak, klimu i energiju, Cohenov tim usporedio je kvalitetu zraka na 788 američkih lokacija s dijagnozama ekcema zabilježenim do sredine 2022. godine te su otkrili jasan trend. U zagađenijim područjima SAD-a bilo je više ekcema, istaknuo je Cohen.

Slika nije dostupna Novi alarmantan podatak: Mikroplastika prvi put otkrivena u ljudskom mozgu

Žena u gradu, ilustracija Svake godine u Hrvatskoj 5000 ljudi umre prerano zbog loše kvalitete zraka

Njihova otkrića sugeriraju da svaki porast koncentracije PM2,5 od 10 mikrograma po kubnom metru više nego udvostručuje slučajeve ekcema,a studija je objavljena u časopisu PLoS ONE.

Onečišćenje zraka nedavno je povezano i s mogućnošću uzrokovanja autizma. Isto tako,onečišćenje zraka povezano je i s većim rizikom od razvoja astme kod najmlađe populacije.

Studija je prilagođena za istraživanje zbunjujućim čimbenicima kao što su etnička pripadnost, pušenje i alergije na hranu. Giuseppe Valacchi s Državnog sveučilišta Sjeverne Karoline, koji nije sudjelovao u istraživanju, naglasio je da studija znanstveno značajna zato što lijepo pokazuje jasnu korelaciju u velikoj populaciji. Napominje da bi PM2.5 mogao izazvati imunološke reakcije slične reakcijama na pelud ili grinje, utječući na kožu i potencijalno na cijelo tijelo putem udisanja.

Cohen vjeruje da rezultati studije naglašavaju potrebu za strožom politikom protiv onečišćenja zraka. Za one koji žive u područjima s visokim zagađenjem, Valacchi savjetuje mjere zaštite poput nošenja dugih rukava ili boravka u zatvorenom prostoru tijekom razdoblja visokog zagađenja.

Izvor: New Scientist

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti