I Mercedes-Benz tuži EK zbog carina na električne automobile iz Kine

I njemački proizvođač luksuznih automobila Mercedes-Benz tužio je Europsku komisiju zbog carina na uvoz električnih automobila iz Kine, pridruživši se BMW-u, Tesli i skupini kineskih tvrtki.

Hina | 29.01.2025. / 13:17 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

I Mercedes-Benz je odlučio osporiti carine pred Europskim sudom (ECJ), uz Teslu i BMW, rekla je glasnogovornica tvrtke u utorak.

tri vijesti o kojima se priča Orka nudi hranu ljudima Nevjerojatno VIDEO Divlje orke snimljene u zapanjujućoj gesti prema ljudima Laboratorijski uzorak herpesa, ilustracija Čeka se odluka američkog FDA Virus herpesa mogao bi uskoro biti odobren za liječenje teškog oblika raka Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca

EU je carine uveo krajem listopada, uz obrazloženje da, prema rezultatima istrage, državne subvencije jamče kineskim tvrtkama nepoštenu prednost u tržišnoj utakmici.

Najviša carina 'odrezana' je kineskom proizvođaču električnih automobila SAIC-u, od 35,3 posto. Slijede Geely s 18,8 posto i BYD sa 17 posto. 

Najnižu carinsku stopu Komisija je odredila za uvoz automobila koji u Kini proizvodi američki Tesla, od 7,8 posto.

Električni automobil, ilustracija Tesla, BMW i kineske tvrtke tuže EU

Kineski električni automobili EK prelomila: Uvode se carine na kineska električna vozila, ali i na još neka

Američka tvrtka podnijela je prošle srijede, posljednjeg dana roka za žalbe, tužbu protiv Komisije zbog odluke o carinama, pridruživši se Geelyju, SAIC-u, BYD-u i kineskoj komori za vanjsku trgovinu CCCME te njemačkom BMW-u, pokazuju sudski dokumenti.

Mercedes u Kini surađuje s Geelyjem, napominje novinska agencija dpa.

Europski parlament citirao je u izvješću objavljenom u listopadu navode više izvora da kineske tvrtke (primjerice BYD, Nio i Xpeng) još uvijek izvoze relativno malo automobila i da dvije trećine kineskog uvoza u EU čine vozila koje etablirane kompanije iz EU-a i SAD-a proizvode u Kini. 

Glasnogovornik Europske komisije odgovorio je na pitanje o tužbi da su spremni braniti svoju odluku na sudu.

Vezane vijesti