Tko radi, taj i griješi: Njegove greške teške su MILIJARDE dolara!

Jeff Bezos priznao je da su njegovi eksperimenti i neki proizvodi poput Fire Phonea kompaniju koštali milijarde dolara, no to je rizik koji kompanije koje žele uspjeti moraju prihvatiti

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 05.12.2014. / 13:26 komentari
Tko radi, taj i griješi: Njegove greške teške su MILIJARDE dolara!

Kako bi uspjeli u današnjem modernom biznisu trebate prihvatiti svoje pogreške i na njima učiti, poručio je svim poduzetnicima na nedavnoj Business Insider Ignition konferenciji izvršni direktor Amazona Jeff Bezos. Govoreći o poslovanju i velikim pogreškama, Bezos je priznao kako je i on do sada više puta griješio te su njegove greške i eksperimenti bili teški milijarde dolara, a jedna od takvih velikih i skupih grešaka jest njihov nedavno predstavljeni telefon Fire. Glasine koje su mjesecima prije njegovog predstavljanja kružile mrežom govorile su o jeftinom (čak i besplatnom) telefonu s nekim revolucionarnim opcijama, no pokazalo se da je cijena telefona ista kao i cijena konkurentskih modela, dok je hardver sličan kao i ostali telefoni na tržištu.

tri vijesti o kojima se priča Žena spava u kravetu, ilustracija Za sve koji žive u gradovima Spavajte u mraku, zaštitite srce: Znanstvenici upozoravaju na skrivenu prijetnju Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca Iznenađenje na ekranu, ilustracija Dobro čitajte što piše Oprez! Ugledate li ovo upozorenje na Gmailu, vjerojatno vas pokušavaju hakirati

'Ove stvari uopće nisu zabavne, ali nisu niti važne', komentirao je Bezos te pogreške i dodao kako kompanije koje ne eksperimentiraju i koje ne prihvate neuspjeh, na kraju dođu u očajnu situaciju u kojoj će uspjeh cijele kompanije ovisiti samo o jednom proizvodu, što se često može pokazati katastrofalnim. Samo nekoliko odličnih proizvoda i servisa mogu nadoknaditi brojne stvari i eksperimente koji se nisu pokazali uspješnima – Amazonu su se takvi eksperimenti isplatili te su zahvaljujući njima tijekom godina predstavili uspješne servise i proizvode poput Amazon Web Servicesa, Kindlea, Amazon Prime i Amazon Marketplacea. Bezos kaže kako nikad ne možete znati hoće li neki eksperiment uspjeti ili neće – oni su po prirodi osuđeni na neuspjeh, no dovoljno je da se ti eksperimenti samo nekoliko puta pokažu uspješnima i kompanija može nadoknaditi sve gubitke i zaraditi veliki novac.

Govoreći o takvim neuspjesima, Bezos je spomenuo Fire Phone za koji je rekao da s njim nisu ostvarili očekivanja, no svim je ljubiteljima Amazona poručio da sačekaju nove vijesti vezane uz njihove pametne telefone tako da sigurno već rade na njegovom nasljedniku s kojim će pokušati ispraviti sve pogreške. Kao jednu od budućih potencijalnih pogrešaka Amazona, mnogi spominju i bespilotne letjelice koji će dostavljati proizvode, no Bezos je uvjeren da su one budućnost dostave te da će omogućiti puno bržu i jednostavniju dostavu proizvoda. 

Foto: AFP

Vezane vijesti