Traže se dobrovoljci za testiranje COVID-19 cjepiva. Jeste li prava osoba za to?

U planu je uključiti točno 1112 dobrovoljaca od kojih će polovica dobiti novo cjepivo, a druga polovica kontrolno cjepivo.

Martina Čizmić | 22.04.2020. / 17:03 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Brojni istraživači diljem svijeta rade na razvoju cjepiva protiv novog koronavirusa. No da bi cjepivo zaista i dobilo zeleno svjetlo i postalo dostupno širokoj javnosti, mora proći kliničko testiranje na ljudima. To znači da se mora skupiti dovoljno zdravih ljudi koji su spremni riskirati svoje zdravlje ne bi li pomogli u pronalasku cjepiva koje će, potencijalno, spasiti mnoge.

tri vijesti o kojima se priča Orka nudi hranu ljudima Nevjerojatno VIDEO Divlje orke snimljene u zapanjujućoj gesti prema ljudima Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca Laboratorijski uzorak herpesa, ilustracija Čeka se odluka američkog FDA Virus herpesa mogao bi uskoro biti odobren za liječenje teškog oblika raka

Britanski znanstvenici kreću s testiranjem potencijalnog cjepiva na ljudima i spremni su platiti svakom dobrovoljcu do 625 funti (oko 5300 kuna) za sudjelovanje. Ali pod određenim uvjetima.

Kako bi uopće došli u obzir za testiranje cjepiva, koje trenutno nosi simpatično i lako pamtljivo ime ChAdOx1 nCoV-19 i napravljeno je od bezopasnog virusa koji je genetski promijenjen tako da u sebi sadrži dio koronavirusa, dobrovoljci moraju biti punoljetni i dobrog zdravlja.

Točnije, prema zahtjevima Sveučilišta u Oxfordu, koje provodi testiranje, dobrovoljci moraju biti stari između 18 i 55 godina, ne smiju biti pozitivni na koronavirus i ne smiju živjeti u istom kućanstvu u kojem se nalazi bilo tko iz ranjive skupine (trudnice, starije osobe, kronični bolesnici i slično).

Nepoželjne su trudnice, žene koje planiraju ostati trudne ili koje doje, ali i svi oni koji su već sudjelovali u nekom testiranju adenoviralnog cjepiva.

Sudionici moraju biti zdravi, što znači da ne smiju imati nikakve alergije, astme ili druge ozbiljne bolesti poput raka, dijabetesa, problema s jetrom ili bubrezima i slično. Također, moraju biti u dobroj formi (ni predebeli ni premršavi) i ne piti više od 42 jedinice alkohola tjedno (jedna piva se računa kao 2-3 jedinice, čaša vina kao 1).

U planu je uključiti točno 1112 dobrovoljaca od kojih će polovica dobiti novo cjepivo, a druga polovica kontrolno cjepivo. Kliničko testiranje trebalo bi trajati šest mjeseci, a mogući su dodatni pregledi još godinu dana nakon završetka testiranja.

I sad ona loša strana. Čak i ako ispunjavate sve ove uvjete, morate živjeti u Londonu da biste mogli sudjelovati. Naime, dobrovoljci bi trebali moći doći na kontrolne preglede vlastitim prijevoznim sredstvom.

Izvor: Sveučilište u Oxfordu

Vezane vijesti