Udružili snage i napravili aplikaciju za pomoć unesrećenima u potresu: Na karti upisuju tko traži i nudi pomoć, a trebaju i volontere

Želite li pomoći u obradi podataka, javite se e-mailom Geodetskom fakultetu u Zagrebu.

Martina Čizmić | 31.12.2020. / 22:12 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Nije dugo trebalo nakon potresa u Petrinji, da ljudi iz cijele Hrvatske pohitaju pomoći unesrećenima. I iako je tako cijela Hrvatska pokazala da je najjača u trenutcima najvećih nesreća, ubrzo su se na ulicama Petrinje i Gline stvorile nepregledne kolone automobila, kombija i kamiona koje su otežavale prolazak hitnih službi. 

tri vijesti o kojima se priča Žena spava u kravetu, ilustracija Za sve koji žive u gradovima Spavajte u mraku, zaštitite srce: Znanstvenici upozoravaju na skrivenu prijetnju Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca Iznenađenje na ekranu, ilustracija Dobro čitajte što piše Oprez! Ugledate li ovo upozorenje na Gmailu, vjerojatno vas pokušavaju hakirati

Unatoč najboljoj namjeri i velikoj količini pomoći koja je došla u Petrinju, brojna sela i zaseoci do kojih je teško doći i u najboljim trenutcima, ostala su neprimjećena i zaboravljena. A i njima je nužno potrebna pomoć.

Upravo kako bi pomogli volonterima i službama na terenu, ali i svima onima koji su unesrećeni,  hrvatska OpenStreetMap zajednica uspostavila je platformu koja će olakašati pružanje pomoći svima koji su nastradali u potresu koji je pogodio Petrinju i okolicu.

Platforma, pod imenom Potres 2020, namijenjena je svima, kako hitnim službama, tako i građanima koji žele pomoći jer na jednom mjestu objedinjuje podatke s terena o potrebi i podatke od građana o ponudi pomoći.

No, kako bi platforma što prije bila u funkciji i pružala što više informacija, u koordinaciju aktivnosti za optimalno korištenje uključio se i Geodetski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, a u pomoć im je priskočio i HGSS.

S fakulteta su pozvali sve studente koji posjeduju tehnička znanja da, iz snimaka koje će ustupiti HGSS mogu napraviti ortofoto i ažurirati OpenStreetMap, se jave na fakultet i pomognu u stvaranju aplikacije te popunjavanju podataka prema prijavama s terena.

Kako ističu za prikupljanje i obradu prijava s terena nije potrebno veliko tehničko znanje, pa se svi koji to žele, mogu javiti na fakultet kako bi dobili više informacija.

Nadaju se da će tako pomoći da pomoć dođe do onih kojima je najpotrebnija i to što prije. 

Vezane vijesti