Nova studija australskih znanstvenika izaziva zabrinutost o dugoročnim učincima dijete s niskim udjelom ugljikohidrata, osobito za ljude bez dijabetesa. Iako smanjenje ugljikohidrata može pomoći u upravljanju težinom i šećerom u krvi za osobe s dijabetesom, istraživanje postavlja pitanje je li taj pristup prikladan za opću populaciju.
17-godišnja studija sugerira da ako se rafinirani šećeri i škrobovi zamijene pogrešnim namirnicama, poput opcija s visokim udjelom masti, a to može povećati rizik od dijabetesa tipa 2. Istraživački tim s australskih sveučilišta Monash i RMIT naglasio je važnost uravnotežene prehrane.
Kamen temeljac za prevenciju dijabetesa
Zdrava prehrana kamen je temeljac za prevenciju i upravljanje dijabetesom tipa 2, ističu autori navedene studije koja je objavljena u časopisu Diabetes & Metabolic Syndrome: Clinical Research & Reviews.
Gotovo 40.000 sudionika iz Melbournea praćeno je u istraživanju, a zabilježeni su njihovi socioekonomski, zdravstveni i prehrambeni podaci. Rangirani su prema rezultatu niske razine ugljikohidrata na temelju udjela ugljikohidrata, masti i proteina koje su konzumirali. Sudionici u prvih 20 posto, koji su 38 posto energije dobivali iz ugljikohidrata, imali su 20 posto veću vjerojatnost da će razviti dijabetes tipa 2 od sudionika u donjih 20 posto, koji su 55 posto svoje energije dobivali iz ugljikohidrata.
Studija je pokazala da je veći rizik od dijabetesa uvelike posljedica višeg BMI-a među onima koji jedu manje ugljikohidrata. Uglavnom zbog visokog udjela masti u prehrani, osobito nezasićenih masti, zaključili su australski znanstvenici.
Osim toga, skupina s niskim unosom ugljikohidrata konzumirala je i manje vlakana, ali su zato unosili više proteina i masti od onih koji su jeli više ugljikohidrata. Treba uzeti u obzir i druge dijetetske namirnice, smatraju autori studije.
Pitanje keto dijete
Navedeno istraživanje pridodaje nedavnim zabrinutostima o keto dijeti, koja se fokusira na niske ugljikohidrate i visoke masnoće, povezujući je s većim rizicima od srčanih bolesti, moždanog udara i metaboličkih bolesti. Uravnotežena prehrana, umjesto ekstremnog smanjenja ugljikohidrata, ostaje ključna za dugoročno zdravlje.
Izvor: Science Alert