Velike kompanije ovo nisu očekivale: Povukli su nepopularni potez i izgubili najbolje zaposlenike

ovo istraživanje bazirano na podacima s LinkedIna pokazuje neke od trendova na tržištu rada u posljednje vrijeme.

Hrvoje Jurman Hrvoje Jurman | 19.12.2024. / 09:19

Zaposlenik daje otkaz, ilustracija (Foto: Getty Images)

 Koronavirus pokrenuo je trend rada od kuće kojeg su brojni zaposlenici s oduševljenjem prihvatili jer je to značilo da više neće morati gubiti u prometnim gužvama na putu za posao, a mogli su odraditi i neke stvari po kući tijekom radnog vremena. No dok se zaposlenicima takav način rada sviđa, isti entuzijazam ne dijele i njihovi šefovi koji smatraju da bi oni mogli iskoristiti tu situaciju i manje se posvetiti poslu te da će njihova ukupna produktivnost biti manja, iako neka istraživanja pokazuju suprotno.

Narayana Murthy Ne vjeruje u balans poslovnog i privatnog života: Suosnivač velike tvrtke smatra da je zaposlenici trebaju raditi 70 sati tjedno

Zbot toga je sve više kompanija, uključujući i velike tehnološke i financijske kompanije poput Amazona, JPMorgan Chasea, Boeinga i drugih, odlučilo pokazati palac dolje udaljenom radu. Iako su neki pronašli kompromis u hibridnom radu, u nekim kompanijama su u potpunosti prekrižili mogućnost da ljudi rade od kuće - mogu raditi samo iz ureda ili trebaju potražiti novo radno mjesto.

Kako je takva odluka o obaveznom povratku u urede utjecala na radnu snagu u kompanijama koje su prekinule s praksom udaljenog rada, pokazalo je istraživanje koje su proveli znanstvenici s nekoliko sveučilišta u SAD-u i Kini. Prema rezultatima tog istraživanja, kompanije koje su pozvale zaposlenike nazad u urede izgubile su neke od najboljih zaposlenika i treba im puno više vremena dok pronađu zamjenu za njih.

Tijekom istraživanja znanstvenici su pratili više podataka koje su zaposlenici tehnološkog i financijskog sektora objavljivali na LinkedInu - ukupno čak više od 3 milijuna podataka vezanih uz radna mjesta, odnosno povijest promjene radnih mjesta. Nakon što su kompanije donijele pravilnik o obveznom povratku u urede, izgubile su oko 14 posto zaposlenika, s tim da je ta brojka u nekim industrijama vjerojatno veća jer su u tehnološkom sektoru puno bolje plaće.

Eric Schmidt (Foto: AFP) Bivši Googleov šef ima savjet za sve koji žele napredovati na poslu: "Radite u uredu"

Posebno se spominju tri kategorije zaposlenika koji su napustili kompanije zbog nemogućnosti udaljenog rada. Jedna kategorija su žene kojima udaljeni rad odgovora jer mogu bolje uskladiti poslovne i obiteljske obveze, zaposlenici na senior pozicijama te najstručniji zaposlenici. Ako daju otkaz, oni puno lakše mogu pronaći novo radno mjesto. Dodatni problem za kompanije je da, kada takvi zaposlenici napuste kompanije, puno je teže naći njihovu zamjenu.

Naša saznanja pokazuju da, kada kompanije izgube najbolje talente zbog obaveznog povratka u urede, nailaze na značajne probleme kako bi ih zamijenili, stoji u istraživanju.

Rezultati ovih istraživanja su u skladu sa sličnim rezultatima koje su ranije provedena na nekim američkim sveučilištima i koja također povezuju odlazak zaposlenika na senior pozicijama s implementacijom politike povratka u urede.

Izvor: TechSpot

 

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti