Više ništa nećete moći sakriti: Kanadski znanstvenici razvili tehniku čitanja misli pomoću EEG-a

Istraživači su otkrili kako je mozgu dovoljno tek 170 milisekundi kako bi zapamtio lice koje vidimo ispred sebe.

Martina Čizmić | 28.02.2018. / 16:06 komentari
Mozak, ilustracija (Foto: Thinkstock) (Foto: Thinkstock)

Neuroznanstvenici sa Sveučilišta u Torontu razvili su tehniku kojom mogu rekonstruirati slike iz ljudskog mozga. Točnije, zahvaljujući moždanoj aktivnosti i EEG-u, mogu vizualizirati ono što čovjek "vidi u glavi".

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Kineski hipersonični projektili "Kill web" Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

Tehnika, koju je razvio Dan Nemrodov, digitalno rekonstruira slike koje su osobe vidjele, i to pomoću elektroencefalografije (EEG).

Kad nešto vidimo, naš mozak stvara mentalnu sliku tog pedmeta. Uspjeli smo uhvatiti tu mentalnu sliku koristeći EEG kako bi ilustrirali ono što se događa u mozgu tijekom cijelog procesa, istaknuo je Nemrodov.

Tijekom istraživanja sudionici su bili priključeni na EEG, a na ekranu su im bila prikazana različita lica. Bilježila im se moždana aktivnost i pretvarala u slike koje ispitanici vide u svojoj glavi. Tehnika koristi algoritme temeljene na strojnom učenju.

Dan Nemrodov i Adrian Nestor (Foto: Ken Jones/University of Toronto) (Foto: Ken Jones/University of Toronto)

Istraživači su otkrili kako je mozgu dovoljno tek 170 milisekundi kako bi zapamtio lice koje vidimo ispred sebe.

Upravo bi zato ova tehnika mogla uvelike pomoći u medicini, ali i u drugim dijelovima života.

Mogla bi omogućiti bolju komunikaciju s osobama koje ne mogu verbalno komunicirati, jer može rekonstruirati ne samo ono što osoba vidi već i ono čega se sjeća i zamišlja, ono što želi poručiti, ističe profesor Adrian Nestor.

No možda je bitnija primjena ove tehnike u policijskim istragama, jer bi policiji pružila konkretnu sliku osumnjičenika, a ne verbalni opis.

Činjenica da možemo rekonstruirati ne kvadrate i trokute već prave slike ljudskog lica do u detalje jest ono što cijelu stvar čini uzbudljivom, zaključuje profesor Nestor.

 

 

Izvor: University of Toronto

Vezane vijesti