Kineski znanstvenici stvorili posebnog miša - ima dva oca, ali ne i majku

Većina miševa koji su doživjeli odraslu dob imali su promijenjen rast i kraći životni vijek i svi su bili sterilni, iako su pokazali povećanu učinkovitost kloniranja, tvrde istraživači.

Hina | 29.01.2025. / 11:45

Miš, ilustracija (Foto: Getty Images)

Kineski znanstvenici uspješno su upotrijebili složeni inženjering embrionalnih matičnih stanica za stvaranje miševa s dva oca koji su dosegli odraslu dob, prema istraživanju objavljenom u utorak.

Znanstvenici su prethodno to postigli s miševima s dvije majke, ali pokušaji da se stvore zdravi miševi s dva oca koji su dosegnuli odraslu dob bili su neuspješni.

Nova studija, objavljena u časopisu "Cell Stem Cell", opisuje kako su istraživači pod vodstvom Wei Lija s Kineske akademije znanosti (CAS) u Pekingu modificirali 20 ključnih utisnutih gena u "strategiji koja učinkovito rješava najteže razvojne nedostatke u embrijima s dva oca."

Proteini, ilustracija Otkriven "Sveti gral" proteina koji popravlja oštećenu DNK i može dovesti do cjepiva protiv raka

Također su otkrili da su ove izmjene dovele do matičnih stanica sa stabilnijom pluripotencijom - sposobnošću stanice da se diferencira u druge vrste stanica.

Ova otkrića pružaju snažne dokaze da su abnormalnosti utiskivanja glavna prepreka jednospolnoj reprodukciji sisavaca, rekao je Guan-Zheng Luo sa Sveučilišta Sun Yat-sen u Guangzhouu, u južnoj Kini.

Taj pristup može značajno poboljšati ishode razvoja embrionalnih matičnih stanica i kloniranih životinja, utirući obećavajući put za napredak regenerativne medicine.

Istraživači su rekli da pristup još uvijek ima ograničenja, s manje od 12 posto održivih embrija koji dožive rođenje, a svi rođeni ne dosegnu odraslu dob.

Većina miševa koji su doživjeli odraslu dob imali su promijenjen rast i kraći životni vijek i svi su bili sterilni, iako su pokazali povećanu učinkovitost kloniranja, tvrde istraživači.

Slika nije dostupna Zamjena za pesticide: Znanstvenici natjerali biljke da oslobađaju seksualne mirise koji zavaravaju nametnike i sprječavaju njihovo razmnožavanje

Daljnje modifikacije utisnutih gena mogle bi potencijalno olakšati stvaranje zdravih miševa koji su sposobni za proizvodnju živih spolnih stanica i dovesti do novih terapijskih strategija za bolesti povezane s upisivanjem, rekao je Zhi-Kun Li iz CAS-a.

Znanstvenici su rekli da, unatoč ograničenjima, ovo postignuće ostaje veliki korak naprijed, dodajući da sljedeći put namjeravaju primijeniti ove pristupe na veće životinje, uključujući majmune.

Vezane vijesti

Još vijesti