Ekstremni događaji postat će još intenzivniji: Ovo bi mogla biti najtoplija godina otkako postoje mjerenja

Ljeto 2024. bilo je najtoplije na sjevernoj hemisferi otkako postoje mjerenja, objavila je u petak služba Europske unije za klimatske promjene Copernicus.

Hina | 06.09.2024. / 08:23

Toplinski val
Toplinski val (Foto: Neva Zganec/Pixsell)

Prosječna globalna temperatura za ljeto na sjevernoj polutki (od lipnja do kolovoza) 2024. bila je najviša zabilježena, s 0,69 stupnjeva Celzijevih više od prosjeka za ta tri mjeseca bilježenog od 1991. do 2020., prema podacima Copernicusa.

Tijekom posljednja tri mjeseca 2024. godine, Zemlja je doživjela najtopliji lipanj i kolovoz, najtopliji dan zabilježen i najtoplije zabilježeno ljeto, rekla je zamjenica direktora službe Samantha Burgess.

Ovaj niz rekordnih temperatura povećava vjerojatnost da će 2024. biti najtoplija godina otkad bilježimo, rekla je.

Ekstremni događaji povezani s temperaturom kojima smo svjedočili ovog ljeta samo će postati intenzivniji, s još razornijim posljedicama za ljude i planet ako ne poduzmemo hitne mjere za smanjenje emisija stakleničkih plinova, upozorava Burgess.

Vrućina, ilustracija EU-ov Copernicus: Nedjelja bila najtopliji dan otkad se prikupljaju podaci

Vrućina, ilustracija Vruće je bilo i prije, a ova tablica temperatura u Zagrebu najbolje pokazuje u čemu je razlika danas u odnosu na ranija desetljeća

Prosječna europska temperatura tijekom triju ljetnih mjeseci bila je najviša zabilježena, s 1,54 stupnja Celzijusa iznad prosjeka perioda od 1991. do 2020., premašivši prethodni rekord iz 2022. od 1,34 stupnja Celzijusa.

Prema izvješću Copernicusa, u zapadnoj i sjevernoj Europi prilike su bile vlažnije od prosjeka. U većem dijelu mediteranske regije i istočne Europe uvjeti su bili suši od prosjeka, što je ponegdje dovodilo i do suše.

Za razdoblje od rujna 2023. do kolovoza 2024. globalna prosječna temperatura bila je 1,64 Celzijeva stupnja viša od predindustrijskog prosjeka, prema podacima Copernicusa.

Klimatski servis Europske unije Copernicus redovito objavljuje podatke o temperaturi Zemljine površine, ledenom pokrivaču mora i oborinama.

Rezultati se temelje na računalno generiranim analizama koje u obzir uzimaju milijarde mjerenja sa satelita, brodova, zrakoplova i meteoroloških postaja diljem svijeta.

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti