Kliničko ispitivanje cjepiva koje bi moglo promijeniti sve

Očekuje se da će ispitivanje biti završeno ovog ljeta, a rezultati objavljeni do kraja godine.

Hina | 29.04.2025. / 08:35

Cjepivo koje ne treba držati u hladnjaku (Foto: Stablepharma)

U Velikoj Britaniji pokrenuto je prvo svjetsko kliničko ispitivanje cjepiva koje ne treba čuvati u hladnjaku, što bi moglo uvelike povećati globalni pristup cijepljenju.

Cjepivo protiv tetanusa i difterije (SPVX02) tvrtke Stablepharma potpuno je stabilno na sobnoj temperaturi, a tvrtka koja stoji iza njega kaže da bi se s njihovom naprednom tehnologijom moglo proizvesti još do 60 drugih vrsta cjepiva.

Prvo ispitivanje cjepiva na ljudima odvija se u kliničkom istraživačkom centru Nacionalnog instituta za istraživanje zdravlja i skrbi (NIHR) u Southamptonu u Sveučilišnoj bolnici Southampton.

Jedna od najvećih prepreka cijepljenju ljudi u nekim dijelovima svijeta je "hladni lanac" potreban za održavanje cjepiva hladnima od proizvodnje do mjesta ubrizgavanja.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) procjenjuje da se do polovice cjepiva godišnje baci u svijetu - uglavnom zbog nedostatka kontrole temperature i logistike potrebne za podršku neprekinutom hladnom lancu.

Britanska biotehnološka tvrtka Stablepharma pokazala je da može pretvoriti postojeća odobrena cjepiva u verzije koje se mogu dugo čuvati na sobnoj temperaturi.

Britanski ministar zdravstva i socijalne skrbi Wes Streeting rekao je: Godinama su cjepiva bila sputana potrebom da se čuvaju u hladnjaku - što je uzrokovalo beskrajne količine otpada i otežavalo njihovu dostavu u udaljene zajednice.

Ali zahvaljujući viziji ove vlade i našem ulaganju putem Nacionalnog instituta za istraživanje zdravlja i skrbi, sve bi se to moglo promijeniti. Predvodimo inicijativu potičući prvo svjetsko ispitivanje cjepiva bez hladnjaka. Ovo bi moglo biti prava prekretnica i spas na globalnoj razini.

Očekuje se da će ispitivanje biti završeno ovog ljeta, a rezultati objavljeni do kraja godine.

Stablepharma se nada da će novo cjepivo biti u upotrebi globalno do 2027. godine.

Vezane vijesti

Još vijesti