Jesmo li sami u svemiru? Vernesa Smolčić, mlada hrvatska astrofizičarka, o najvećem pitanju koje muči čovječanstvo

Uz dva postdoktorata, iz Njemačke i Amerike, astrofizičarka Vernesa Smolčić s Fizičkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta proširuje znanje o Svemiru.

Martina Bolšec Oblak | 08.10.2019. / 08:08 komentari

Galerija

tri vijesti o kojima se priča Vojnik cilja sačmaricom, ilustracija Najjednostavnije rješenje Ovo oružje je najbolja obrana za ukrajinske vojnike protiv nezaustavljivih ruskih dronova Međunarodna svemirska postaja, ISS Predznak većih problema? Što se to događa sa Međunarodnom svemirskom postajom? Iz NASA-e o svemu šute Pogled na pametni sat, ilustracija Wear OS Na pametne satove dolazi značajka koja bi vam mogla spasiti život

Nakon desetogodišnjeg usavršavanja u inozemstvu, Vernesa Smolčić je objavila više od stotinu radova te je dobila 12 nagrada. U Boljoj Hrvatskoj još 2013. godine je govorila o planovima kako će potrošiti 11 milijuna kuna koje je dobila za istraživanje novih galaksija i crnih rupa.

Od tada je uložila veliki trud u proučavanje svemira. Za jedan komadić neba uloženo je 400 sati rada, a otkrili su 11 000 galaksija.

Proučavamo kako se galaksije ponašaju u vrlo ranim fazama svemira, otprilike 12-13 milijardi godina u svemirsku prošlost, objasnila je Smolčić, dodajući: Glavna stvar koji smo proučavali bilo je kako se zvijezde stvaraju unutar galaksije. Tu smo otkrili da su galaksije stvarale 20-ak posto više zvijezda u ranom svemiru no što se je to smatralo do sad.

Dok se broj zvijezda ne zna, procijenjuje se da u svemiru, koji je geometrijski ravnog oblika, ima nekoliko stotina milijardi galaksija.

Na pitanje jesmo li sami u svemiru, Smolčić je odgovorila: Samo u našoj galaksiji u kojoj živimo postoji nekoliko milijardi zvijezda, a danas znamo da se normalan proces stvaranja planeta vezuje uz postojanje zvijezda. To znači da u svemiru ima mnogo planeta i da je vjerojatnost da na samo jednom postoji život malena.

Budući da ove godine Međunarodni astronomski savez obilježava 100 godina postojanja, raspisan je natječaj za imenovanje egzoplanetnog sustava. Tu se natječe i Hrvatska imenujući zvijezdu koja je udaljena od Lijepe naše 255 svjetlosnih godina. Uskoro će biti objavljeno 5 imena za koje će građani moći glasati. 

Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.

Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr
 

Vezane vijesti

Još vijesti