Znanstvenici kreirali prvu kameru koja se se sama puni i snima beskonačno

Još uvijek je riječ o prototipu, koji nikoga neće 'baciti s nogu' kada je u pitanju kvaliteta fotografija ili videa, još manje dizajn, ali ovdje je ključ u funkcionalnosti koja bi mogla donijeti istinsku revoluciju, ne samo u svijet multimedije.

Tomislav Ćuto
Tomislav Ćuto | 20.04.2015. / 11:17 komentari
Znanstvenici kreirali prvu kameru koja se se sama puni i snima beskonačno

Još uvijek je riječ o prototipu, koji nikoga neće "baciti s nogu" kada je u pitanju kvaliteta fotografija ili videa, još manje dizajn, ali ovdje je ključ u funkcionalnosti koja bi mogla donijeti istinsku revoluciju, ne samo u svijet multimedije.

tri vijesti o kojima se priča Vojnik cilja sačmaricom, ilustracija Najjednostavnije rješenje Ovo oružje je najbolja obrana za ukrajinske vojnike protiv nezaustavljivih ruskih dronova Međunarodna svemirska postaja, ISS Predznak većih problema? Što se to događa sa Međunarodnom svemirskom postajom? Iz NASA-e o svemu šute Pogled na pametni sat, ilustracija Wear OS Na pametne satove dolazi značajka koja bi vam mogla spasiti život

Svi koji su se, bilo amaterski ili profesionalno, bavili ili se još bave, fotografiranjem i snimanjem videa znaju koliko trajanje baterije može biti ograničavajuće kod raznih projekata. Kako to obično biva, upravo onda kada najmanje trebate i očekujete, baterija na vašoj kameri "otkaže poslušnost" i ugrožava ono što ste unaprijed zacrtali. Istina, danas su baterije daleko "izdržljivije", traju dosta, ali ipak se vrlo često događa, neovisno o tome što sa sobom primjerice imate zamjensku, da vam zakompliciraju život. Ultimativno rješenje za sada ne postoji, ali tim znanstvenika s Columbia University, kojem je na čelu profesor Sheer Nayar napravio je prototip kamere koji bi mogao pokrenuti istinsku revoluciju. Naime, elektroničke komponente koje se nalaze u ditigalnim kamerama i solarni paneli koji sunčevu svjetlost pretvaraju u električnu enegriju imaju određene zajedničke elemente, upravo na tome se temelji projekt s Columbije, jer je u ovoj kameri iskorišten senzor za stvaranje energije. Senzori u digitalnim kamerama su, dakako, ključ, kada je u pitanju intenzitet svjetlosti kojega "prenose" na fotografiju, a profesor Nayar je sa svojim suradnicima senzor iskoristio i kao napajanje za kameru.

Znanstvenici kreirali prvu kameru koja se se sama puni i snima beskonačno

Ako zanemarimo (ne)kvalitetu snimke koju možete pogledati, jer ona je u ovom slučaju doista irelevantna, shvatit ćemo koliko bi ovakav izum mogao biti koristan u razvoju digitalnih kamera, ali i mnogih drugih elektroničkih uređaja. Uostalom, senzor kojega su koristili na Sveučilištu Columbia je ima "mizernih" 30x40px, što je ogroman ograničavajući faktor koji je prepreka kvalitetnoj snimci. No, ponavljamo, to u ovom slučaju zapravo nema apsolutno nikakvu ulogu, jer je poanta ove kamere u tome da preko senzora proizvodi energiju potrebnnu za normalan rad. U kameri nema nikakve baterije, već se energija potrebna za snimanje akumilira u kondenzator. Profesor Sheer Nayara ne dvoji kako je ovaj projekt zapravo temelj budućnosti: "Iskreno, ovo mogu nazvati revolucijom digitalne fotografije i videa, ali i ne samo toga. Ovaj naš eksepriment mogao bi promijeniti način korištenja digitalnih uređaja, iako je ovdje naglasak na kameri. Morate priznati da kamera koja može raditi i snimati zauvijek, bez potrebe za vansjkim napajanjem, zvuči kao nešto apsolutno fantastično", oduševljeno je rekao Nayar. Naravno, dok i ako ne zaživi ovakva kamera s vrhunskim pefrormansama i dizajnom, proteći će poprilično vremena, ali mora se priznati kako je ideja briljantna... 

Izvor i foto 33rd Square

Vezane vijesti

Još vijesti