Planet Mars ima upečatljivu geološku enigmu, takozvanu Marsovu dihotomiju. Riječ je o geološkom fenomenu koji dijeli Crveni planet na južno gorje, koje se uzdiže 5-6 km više od sjeverne hemisfere planeta i uglađeniju sjevernu nizinu. Otkriveno 1970-ih putem slika iz NASA-inih sondi Viking, podrijetlo dihotomije potaknulo je desetljeća rasprave među znanstvenicima.
Planet podijeljen na dva dijela
Južno gorje obilježeno je kraterima i prastarim tokovima lave, dok je površina sjevernih nizina ravna i s manje ožiljaka. Geofizički podaci otkrivaju deblju koru ispod južnih gorja i magnetiziranih stijena iz doba kada je Mars imao globalno magnetsko polje. Sjevernim nizinama pak nedostaje takva magnetizacija.
Gustoća kratera sugerira da je teren na južnoj hemisferi stariji. Dokazi također upućuju na drevni ocean u sjevernim nizinama te postavljaju pitanja o Marsovu potencijalu za život. Uzrok te dihotomije pripisuje se ili unutarnjim silama, poput protoka topline u plaštu, ili vanjskim utjecajima, poput sudara asteroida.
Trag u potresima na Marsu
U novom istraživanju objavljenom u časopisu Geophysical Research Letters profesori Hrvoje Tkalčić s Australskog nacionalnog sveučilišta i Weijia Sun iz Kineske akademije znanosti analizirali su potrese na Marsu koje je zabilježio NASA-in lander InSight. Ti potresi, otkriveni blizu granice spomenute dihotomije, nude tragove o unutrašnjosti Marsa.
Otkrili smo da naše metode pouzdano ukazuju na klaster potresa u regiji Terra Cimmeria u južnim visoravnima, istaknuli su Tkalčić i Sun u članku za The Conversation. Proučavajući kako su seizmički valovi putovali, primijetili su da valovi brže gube energiju u južnim visoravnima nego u sjevernim nizinama, što sugerira da je stijena ispod juga toplija.
Unutarnje podrijetlo dihotomije
Ta temperaturna razlika podržava hipotezu da su unutarnje sile, a ne vanjski utjecaji, oblikovale Marsovu dihotomiju. Modeli pokazuju da su tektonska aktivnost ranog Marsa i konvekcija rastaljenog plašta mogli uzrokovati rascjep. S vremenom se stvorio "ustajali poklopac", koji je zamrznuo dihotomiju na mjestu. Uzdizanje ispod južnih gorja i spuštanje u sjevernim nizinama usklađeni su s tim modelima.
Naši dokazi o potresima za temperaturnu razliku u dihotomiji u skladu su s ovim modelima, objasnili su Tkalčić i Sun. Međutim, potrebno je više podataka o potresima i rafiniranih modela kako bi se jedan od najvećih Marsovih geoloških misterija u potpunosti razriješio.
U tom smislu nova studija dodaje značajan dio toj slagalici te unapređuje naše razumijevanje geološke povijesti Marsa i rasvjetljava procese koji oblikuju planetarnu evoluciju.